Norweska literatura: Najważniejsze dzieła i autorzy 

W tym tygodniu zajmiemy się literaturą, a naszym tematem będzie norweska literatura: najważniejsze dzieła i autorzy. Norwescy autorzy, często zainspirowani surowym krajobrazem i bogatą historią swojego kraju, tworzyli dzieła, które poruszają ludzkie serca. Poniżej przedstawiamy kilku najważniejszych norweskich pisarzy i ich niezapomniane dzieła. 

Henrik Ibsen

Najważniejszy norweski dramaturg. Jego dzieła takie jak „Dom Lalki (Nora)” z roku 1879 i „Upiory” z roku 1881 stały się sławne na całym świecie i zostawiły swój ślad w historii teatru. Ibsen odkrywał psychologiczne aspekty ludzkiego życia i społeczeństwa, pisząc często o moralności i wolności.

Knut Hamsun

Laureat Nagrody Nobla z roku 1920 w dziedzinie literatury. Jego najważniejsze dzieła to „Głód” z roku 1890 oraz „Misteria” z roku 1892. Jego proza charakteryzuje się realizmem i zrozumieniem ludzkiej psychologii. 

Bjørnstjerne Bjørnson

Kolejny laureat Nagrody Nobla z roku 1903. W poezji wyróżniał się swoją różnorodnością oraz niezwykłą czystością ducha. Doceniono go również za jego zdolności w dziedzinie epiki i dramatu. Ważne dzieła autora to opowiadanie z roku 1857 „Dziewczę ze Słoneczngeo Wzgórza” oraz sztuka z roku 1883 i 1895 „Ponad siły”. Bjørnson jest także autorem słów norweskiego hymnu.

Sigrid Undset

Również laureatka Nagrody Nobla, która zdobyła sławę dzięki swoim dziełom „Krystyna, córka Lawransa” z roku 1920 oraz „Olaf, syn Auduna” wydana w latach 1925-1927. Nagrodę zdobyła za niezapomniany opis skandynawskiego średniowiecza. W swoich utworach opowiadała o życiu i miłości w średniowiecznej Norwegii, poruszała tematy związane z moralnością i wartościami społecznymi. 

Jon Fosse

Ostatni laureat Nagrody Nobla z roku 2023. Nagrodę zdobył za to, że jego nowatorskie utwory teatralne i proza oddają to, co trudno wyrazić słowami. Swoje utwory piszę w nynorsku a najpopularniejsze z nich to „Imię” z roku 1995 oraz „Dziecko” z roku 1997.

Jo Nesbø

Najpopularniejszy współczesny norweski autor, który zyskał światowe uznanie dzięki swojej serii z Harrym Hole. Za swoje powieści takie jak m.in. „Człowiek-nietoperz” czy „Czerwone gardło” otrzymał wiele nagród. 

To już wszystkie najważniejsze informacje najważniejszych norweskich dziełach literackich i ich autorach. Literatura ta poprzez pryzmat powyżej wymienionych i wielu innych utalentowanych autorów, oferuje czytelnikom głębokie spojrzenie na kulturę, historię i ludzkie doświadczenie Norwegii. Dzieła skandynawskich pisarzy nadal poruszają czytelników na całym świecie. 
Na naszym Instagramie, TikToku oraz YouTubie znajdziesz sporo innych ciekawostek w przeróżnych tematach. Na pewno znajdziesz coś dla siebie – zapraszamy! 

Kategorie wpisów