Szwedzkie podcasty

Żeby dobrze nauczyć się języka, trzeba dużo z nim obcować – oczywista sprawa. Zdecydowanie warto znaleźć coś, co nas faktycznie interesuje, a wtedy wiedza zostanie z nami na dłużej. Super pomysłem są na przykład szwedzkie podcasty – więcej o nich w dzisiejszym poście!

Poniżej znajdziecie więc subiektywną listę szwedzkich podcastów na rozmaite tematy. A jeśli chcecie na własną rękę szukać inspiracji, chyba największym zbiorem podcastów jest Podtoppen. Co można na nim znaleźć?

  • Dumma människor – program, w którym para prowadzących w bardzo ciekawy i całkiem przystępny sposób opowiada o psychologicznych tematach. Można dowiedzieć się z niego co nieco o mechanizmach ludzkiego zachowania i o tym, dlaczego nieraz zachowujemy się „dziwnie”.
  • Snacka snyggt – podcast skupia się na rozmaitych sposobach i sztuczkach, które czynią z nas dobrych i skutecznych rozmówców. Czy to przy negocjowaniu podwyżki w pracy, czy przy dyskusji ze znajomymi – takie rzeczy zawsze mogą się przydać!
  • Ursäkta – tym razem coś zupełnie luźnego. Prowadzący opowiadają po prostu o swoich przeżyciach z ostatnich dni i nie tylko, zwykle nie oszczędzając kompromitujących szczegółów.
  • P3 Dokumentär – podcast o najważniejszych wydarzeniach ostatnich dziesięcioleci, zarówno w Szwecji, jak i na świecie. Słucha się naprawdę dobrze, a odcinków jest cała masa, więc na pewno starczy na długo!
  • Fallen jag aldrig glömmer – coś przede wszystkim dla wielbicieli skandynawskich kryminałów, chociaż opowiada o jak najbardziej autentycznych sprawach. Koncentruje się na pracy policji i ludzi, którzy umożliwili rozwiązanie zagadek zbrodni, które wstrząsnęły Szwecją.
  • P3 Musikdokumentär – program o największych współczesnych (i nie tylko) muzykach, ich karierze i drodze do sławy, zahaczający też o mniej znane fakty z osobistego życia artystów.
  • Framgångspodden – jak sama nazwa wskazuje, podcast o sukcesie, a raczej ludziach sukcesu. Dzielą się oni swoimi historiami i tym, jak doszli na szczyt w swojej branży.
  • Konspirationsteorier – na koniec listy znowu coś mniej poważnego (chociaż niektórzy traktują temat jak najbardziej poważnie), czyli teorie spiskowe. Od historii o UFO przez płaską ziemię aż po teorię, że Simpsonowie przewidują przyszłość – rozpiętość tematów jak widać jest spora!

Oczywiście szwedzkie podcasty to tak szeroki temat, że nie sposób opisać ich w jednym poście! Na honorową wzmiankę zasługuje też Sommar och vinter i P1 – nie jest to technicznie podcast, a cykliczna seria letnich audycji w szwedzkim radiu. Zimą i latem pojawiają się tam audycje prowadzone codziennie przez inną osobę. Goście opowiadają o swoim życiu, pasjach i tym, co jest dla nich szczególnie ważne. Jest to chyba najpopularniejszy taki program w Szwecji – zdecydowanie polecam!

Na naszym Youtubie co prawda mówimy najczęściej po polsku, ale o szwedzkim i innych językach skandynawskich też można się tam sporo dowiedzieć 🙂 Na mesterowym Instagramie i grupie na Facebooku też dzieje się sporo!

A jeśli chcesz wiedzę przetestować w praktyce, zapraszamy oczywiście do nas – niedługo startują na przykład intensywne kursy wakacyjne.

Kategorie wpisów