Duńskie podcasty

Słuchanie żywego, naturalnego języka jest jedną z najefektywniejszych metod nauki. Doskonale nadają się do tego duńskie filmy, słuchanie radia (o czym wspominaliśmy TUTAJ!), czy podcastów. Dzisiaj właśnie o nich – w tym wpisie przedstawimy Ci duńskie podcasty i podpowiemy, gdzie je znaleźć!

Podcasty są świetnym wypełniaczem wolnego czasu – można ich słuchać jadąc czy wracając z pracy, podczas sprzątania mieszkania czy spaceru po lesie. Ucząc się duńskiego warto połączyć przyjemne z pożytecznym i przerzucić się na podcasty w obcym języku. Szczególnie, że największa duńska radiostacja, DR (Danmarks Radio) oferuje szeroką gamę programów – zarówno dla miłośników fachowej wiedzy, jak i dla szukających niewymagającej rozrywki.

Duńskie podcasty znaleźć można pod TYM adresem. Przeglądając stronę natrafimy na podcasty informacyjne, omawiające aktualną sytuację na świecie, takie jak np. Genstart który to przedstawia najistotniejsze wiadomości z kraju i ze świata; ale także na programy typowo rozrywkowe, takie jak choćby podcast o nazwie Sara & Monopolet, w którym to prowadząca, Sara Bro razem z zaproszonymi gośćmi rozstrzyga dylematy słuchaczy.

Na słuchaczy DR czeka także szeroki wybór podcastów kryminalnych oraz edukacyjnych – czy to historycznych, dokumentalnych, czy medycznych. Słuchanie ich to świetna okazja do upieczenia dwóch pieczeni na jednym ogniu (po duńsku to wyrażenie idiomatyczne brzmi: at slå to fluer med et smæk) – poszerzenia swojej wiedzy, przy jednoczesnej nauce języka.

Wybraliśmy dla Ciebie trzy ciekawe podcasty z różnych kategorii, które według nas są warte wysłuchania. Oto one:

  1. Det perfekte offer – ten duński podcast opowiada o nadużyciach lekarzy i terapeutów w stosunku do swoich pacjentów. Odsłania on mechanizmy psychologiczne stojące za tym, że pacjenci często stają się tytułowymi „idealnymi ofiarami” i obnaża luki prawne, które uniemożliwiają ochronę wykorzystanych w ten sposób osób. Podcast doczekał się trzech sezonów i cieszył się sporym zainteresowaniem słuchaczy. Znajdziesz go TU!
  2. Onde Anna – ten podcast z kolei jest typem dokumentu podszytym nutą magii i niepokoju. Opowiada bowiem o mrocznym czasie w historii Danii, gdzie to od połowy XVI do końca XVII wieku około 1000 zwykłych kobiet zostało spalonych na stosie w wyniku procesów o czary. Duńska pisarka Olga Ravn zagłębia się w akta sądowe z procesów i tekstów z tamtych czasów, aby zrozumieć, co kierowało społeczeństwem Danii tego okresu. Serią tą stara się opowiedzieć nieoczywistą historię czarownic na nowo. Podcast znajdziesz TU!
  3. Hjernekassen – trzeci polecany przez nas podcast to masa wiedzy i ciekawostek. W każdym odcinku prowadzący Peter Lund Madsen zaprasza do studia ekspertów z różnych dziedzin wiedzy i razem z nimi stara się odpowiedzieć na męczące nas pytania. Próbują oni rozwikłać mniej lub bardziej skomplikowane kwestie – począwszy od flory jelitowej ludzkiego ciała, po ekspedycje kosmiczne na obce planety. Szukaj go TU!

A jeśli oprócz słuchania chciałbyś także porozmawiać po duńsku z naszymi lektorami, koniecznie zapisz się na nasz kurs indywidualny KLIK! lub grupowy KLIK! Mesterowi eksperci od duńskiego chętnie poszerzą Twoje słownictwo i przekażą Ci niezbędną wiedzę gramatyczną.

A jeszcze więcej o duńskiej kulturze, słownictwie i gramatyce znajdziesz także na naszej grupie na facebooku i innych wpisach na blogu. 

Aby zawsze być na bieżąco zapraszamy też na naszego instagrama.

Kategorie wpisów