Wielkanoc w Danii

Święta Wielkanocne w Polsce już się rozpoczęły, a jak wygląda Wielkanoc w Danii? W dzisiejszym poście dowiecie się trochę o duńskich tradycjach wielkanocnych oraz poznacie podstawowe słownictwo związane z tymi świętami.

Święta Wielkanocne wywodzą się z tradycji chrześcijańskiej, jednak w Danii utraciły trochę kościelny charakter. Zazwyczaj jednak również w Danii okres świąteczny spędza się w otoczeniu rodziny. Nieoficjalnie święta zaczynają się od Niedzieli Palmowej (palmesøndag). Oficjalnie jednak pierwszym dniem świątecznym jest Wielki Czwartek (skærtorsdag) – wtedy rozpoczyna się też długo wyczekiwany pięciodniowy weekend. Mieszkańcy mają dużo czasu na odpoczynek i spędzenie czasu z rodziną. Kolejnym dniem świąt jest oczywiście Wielki Piątek (langfredag), a potem Wielka Sobota (påskelørdag; dawniej: skidenlørdag). Przez cały czas trwania świąt popularną formą spędzania czasu są śniadania wielkanocne (påskefrokoster), na których oprócz dań ze śledziem, jajkiem czy pasztetów często serwuje się również specjalne piwo sprzedawane tylko w okresie świątecznym. 

Niedziela Wielkanocna (påskesøndag) to dzień szczególnie wyczekiwany przez dzieci – to wtedy urządza się wielkie polowanie na czekoladowe jajka pozostawione w ogrodzie przez zająca. Popularne jest również wysyłanie gækkebreve, czyli specjalnych liścików w formie wycinanek z papieru. Każdy liścik zawiera krótki wierszyk i rząd kropek, które skrywają imię nadawcy. Możesz zobaczyć jak wyglądają przykładowe gækkebreve klikając w link: *klik*. Poniedziałek Wielkanocny (den anden påskedag) to ostatni wolny dzień – Duńczycy zbierają energię na powrót do pracy po zakończeniu ferii świątecznych.

A teraz trochę wielkanocnego słownictwa:

Jeśli chcesz jeszcze trochę poczytać o świętach wielkanocnych po duńsku kliknij w poniższy link: o Wielkanocy po duńsku
Zapoznaj się także z pozostałymi postami na naszym blogu dotyczącymi języka duńskiego i Danii.

God påske!

Kategorie wpisów