Zabawne słowa w duńskim

Ucząc się języka obcego przyswajamy bardzo wiele nowych słów w stosunkowo krótkim czasie. Większość z nich umyka nam niezauważenie i przechodzimy z nimi od razu do porządku dziennego. Są też jednak takie duńskie wyrazy, które potrafią sprawić, że się uśmiechniemy. Powodem tego mogą być np. nietypowe znaczenie, pisownia lub wymowa słówka. W dzisiejszym poście znajdziesz zabawne słowa w duńskim.

  • brødflov 

Pomimo, że et brød – chleb, a flov – zawstydzony, ten przymiotnik nie oznacza oczywiście, że ktoś wstydzi się chleba. Użyjemy go natomiast, gdy odczuwamy mały głód. Brødflov oznacza lekko głodny.

  • en ø 

To słowo zapewne jest Ci dobrze znane, gdyż jest często używane w języku duńskim. I nie jest to oczywiście żadne wykrzyknienie wyrażające zdziwienie. “Ø” oznacza wyspę.

  • en vaskebjørn 

Czy pierwsze co przyszło Ci na myśl po przeczytaniu tego słowa to niedźwiedź robiący pranie nad rzeką? Ta wizja jest niestety nieprawdziwa (chociaż trzeba przyznać, że dość zabawna). Vaskebjørn to po duńsku szop pracz.

  • ruskomsnusk 

Czy to w ogóle jest prawdziwe duńskie słowo? Otóż tak, jakkolwiek dziwnie by nie brzmiało ruskomsnusk to wyraz oznaczający posiłek przygotowany z resztek znalezionych w lodówce.

  • at fifle

Ten śmiesznie brzmiący czasownik ma podobne znaczenie do polskich słów namieszać, kręcić lub ściemniać.

  • en læsehest

Konie to z pewnością inteligentne zwierzęta, ale czy umieją czytać? Nie byłabym tego taka pewna. Mam natomiast pewność, że læsehest to po duńsku osoba która dużo czyta, lub po inaczej mól książkowy.

  • kålhøgen 

Być może wiesz, że en kål to po polsku kapusta a en høg to jastrząb. Słowo kålhøgen nie ma jednak ani z jednym ani z drugim nic wspólnego. Jest to przymiotnik oznaczający pewny siebie lub zarozumiały i ma on raczej negatywny wydźwięk.

  • et danskvand

Czy woda duńska to jakiś specjalny rodzaj wody? Danskvand to zwykła woda gazowana, jaką znajdziemy w każdym sklepie.

Więcej o duńskiej kulturze, słownictwie i gramatyce znajdziesz na naszej grupie na facebooku. Zapraszam też na naszego instagrama.

To wszystko na dziś, do przeczytania za tydzień! 😃

Kategorie wpisów