Znane osoby z Finlandii

W dzisiejszym wpisie przedstawiamy w skrócie znane osoby z Finlandii oraz ich sylwetki. Być może znałeś już wcześniej niektóre z nich!

Tove Jansson

Tove Jansson zasłynęła przede wszystkim jako autorka Muminków, jednak mało osób wie, że była również malarką, ilustratorką oraz rzeźbiarką. Poza Muminkami pisała też dla dorosłych, w języku polskim zostały wydane m.in. zbiory jej opowiadań oraz powieści takie jak „Lato” czy „Córka rzeźbiarza”. Jansson była Szwedofinką, co oznacza, że należała do szwedzkojęzycznej mniejszości zamieszkującej Finlandię. Tworzyła w języku szwedzkim.

Kimi Räikkönen

Kimi Räikkönen to znany na całym świecie fiński kierowca rajdowy i wyścigowy. Poza osiągnięciami w swoim fachu, zasłynął m. in. ze swojego typowo fińskiego, niewzruszonego wyrazu twarzy. Niezależnie od tego, czy Kimi jest szczęśliwy, czy smutny, zachowuje taki sam wygląd. Legenda głosi, że kiedyś jednak się uśmiechnął… zostawiamy Wam możliwość samodzielnego poszukiwania dowodów w Internecie.

Sanna Marin

Sanna Marin od 2019 do 2023 roku sprawowała urząd premiera Finlandii. Zasłynęła jako najmłodsza premier na świecie (gdy objęła urząd miała 34 lata). Na czas jej kadencji przypadło wiele trudnych zdarzeń, którym musiała stawić czoła, takich jak pandemia czy wojna w Ukrainie. Sanna Marin doprowadziła także Finlandię do wejścia do NATO w kwietniu 2023 roku. Wokół jej postaci krąży wiele kontrowersji – między innymi po tym, jak do Internetu wyciekły jej prywatne nagrania z imprezy. To ponownie skłoniło świat do refleksji – czy polityk ma prawo wieść normalne życie? Tak czy inaczej, Sanna Marin stała się pewnego rodzaju ikoną i pokochały ją tysiące ludzi na całym świecie.

Aki Kaurismäki

Aki Kaurismäki to najbardziej znany fiński reżyser. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Kaurismäki inspirację czerpie głównie z klasycznego kina. Jego filmy charakteryzuje melancholia, minimalizm w narracji oraz specyficzny humor. Często przedstawia też postaci outsiderów, lekko odstających od reszty społeczeństwa. Niedawno ukazał się jego najnowszy, uhonorowany wieloma nagrodami (m.in. w Cannes) film pt. „Opadające liście”.

Carl Gustaf Mannerheim

Carl Gustaf Mannerheim wsławił się głównie jako dowódca wojsk fińskich w wojnie zimowej (1939-1940) swoimi niezwykle skutecznymi metodami walki oraz stawianiem czoła i zdziesiątkowaniem znacznie liczniejszej armii rosyjskiej. Oprócz tego w latach 1918-1919 sprawował urząd regenta Finlandii, a w trakcie fińskiej wojny domowej w 1918 stał na czele Białej Gwardii.

Sofi Oksanen

Sofi Oksanen jest znaną współczesną pisarką pochodzenia fińsko-estońskiego. W swoich książkach porusza trudne tematy, takie jak wojna i zbrodnie dokonywane na ludności estońskiej. Jej najbardziej znaną powieścią jest „Oczyszczenie”.

Jean Sibelius

Uważany jest za narodowego kompozytora Finlandii ze względu na swoją rolę w kształtowaniu fińskiej tożsamości narodowej. Miało to duże znaczenie zwłaszcza w czasach, gdy Finlandia znajdowała się pod panowaniem rosyjskim (1809-1917). Jego najbardziej znany utwór, „Finlandia”, stał się fińskim symbolem walki o niepodległość.

Alvar Aalto

Alvar Aalto to najsłynniejszy fiński architekt i jeden z głównych przedstawicieli funkcjonalizmu oraz modernizmu w architekturze. Zaprojektował wiele ważnych kompleksów budynków, m.in. budynki Uniwersytetu w Jyväskyli oraz Finlandia Talo w Helsinkach. Razem ze swoją żoną, Aino Aalto, zajmował się również designem. Do dzisiaj fińska marka Iittala produkuje kultowe wazony „Aalto” oraz szklanki „Aino”.

Powyższe nazwiska to oczywiście jedynie wybrane znane osoby z Finlandii. Obserwuj mesterowego bloga i zapisz się na nasz kurs fińskiego, by dowiedzieć się więcej!

Koniecznie odwiedź też naszego Youtube’a oraz Tiktoka 😀

Kategorie wpisów