Znane osoby z Norwegii

Dzisiaj zajmiemy się tematem Norwegii z jej kulturowej strony, a konkretniej chcemy przedstawić Ci znane osoby z Norwegii, które z pewnością kojarzysz. 

Edward Munch 

To jedno z najważniejszych nazwisk w historii sztuki. Jego najsłynniejsze dzieło „Krzyk” stało się ikoną ekspresjonizmu i jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów na świecie. Będąc w Oslo warto odwiedzić Muzeum Muncha, w którym znajduje się wiele dzieł artysty.

Roald Amundsen

Norweski badacz polarny, który jako pierwszy człowiek dotarł do bieguna południowego w 1911 roku. Jego wytrwałość i determinacja uczyniły go bohaterem narodowym. Losy norweskiego odkrywcy dobiegły końca w 1928 roku podczas misji ratunkowej mającej na celu uratowanie Umberto Nobilego. Podczas lotu sterowcem „Italia” słynny Norweg zaginął, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów. Ciekawostką jest to, że ciało Amundsena nie zostało odnalezione do dzisiaj.

Liv Ullmann 

Norweska aktorka urodzona w Tokio, która zdobyła międzynarodową sławę dzięki swoim niezapomnianym rolom w filmach reżyserii Ingmara Bergmana. Jej niesamowity aktorski talent sprawił, że stała się jedną z najbardziej cenionych aktorek na całym świecie.

Thor Heyerdahl

Norweski etnograf i podróżnik. Jego najbardziej znaną ekspedycją była podróż Kon-Tiki podczas której przepłynął Pacyfik na tratwie dowodząc, że starożytni mogli przemieszczać się między kontynentami. To przedsięwzięcie uczyniło go sławnym na całym świecie. 


A-ha 

To jednej z najbardziej znanych norweskich zespołów. Ich przebój „Take On Me” stał się międzynarodowym hitem. 

Henryk Ibsen


Tego nazwiska chyba nikomu nie musimy przedstawiać. Norweski dramatopisarz i poeta, uważany jest za jednego z najważniejszych twórców dramatycznych w historii. Jego prace „Dom Lalki (Nora)” oraz „Upiory” przyniosły mu sławę i wpłynęły na rozwój teatru. 

Edvard Grieg

Norweski kompozytor i pianista. Urodzony w Bergen, w swojej twórczości często czerpał inspiracje z norweskiej folklorystyki. Jego najbardziej znane dzieło to „Peer Gynt”.

Jo Nesbø

Norweg znany głównie ze światowej sławy kryminałów. Najbardziej popularną serią jest cykl o Harrym Hole. 

Oczywiście to nie wszystkie znane osoby z Norwegii a tylko niewielka część. O wielu innych znanych Norwegach pisaliśmy również na naszym Instagramie.
Koniecznie odwiedź też naszego YouTube oraz TikToka!

Kategorie wpisów