10 najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Finlandii

Jesteś fanką lub fanem podróżowania? Uczysz się fińskiego i planujesz swoją pierwszą wycieczkę do ojczyzny św. Mikołaja i Muminków? W dzisiejszym wpisie przedstawiamy 10 najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Finlandii!

Wioska św. Mikołaja

Wioska św. Mikołaja w Rovaniemi, lub po fińsku Joulupukin Pajakylä, to zdecydowanie najsłynniejsza fińska atrakcja turystyczna. To właśnie tu co roku w okresie świątecznym spływają tysiące listów od dzieci z całego świata. W wiosce zrobimy sobie zdjęcie z samym św. Mikołajem, który przywita się z nami w naszym ojczystym języku. Zwiedzimy jego biuro oraz urząd pocztowy, gdzie elfy sortują otrzymane od dzieci listy. Do dyspozycji mamy również mniej oczywiste atrakcje, takie jak przechadzka po zagrodzie reniferów połączona z ich karmieniem czy przejażdżka psim zaprzęgiem. Dla miłośników zakupów również coś się znajdzie – na terenie wioski znajdziemy outlety i sklepy znanych fińskich marek, takich jak Marimekko, Iittala. Zlokalizowany jest tutaj również najbardziej wysunięty na północ Moomin Shop, czyli oryginalny sklep muminkowy.

Świat Muminków w Naantali

Jeśli znasz i lubisz Muminki, to Świat Muminków (Muumimaailma) w Naantali jest miejscem dla Ciebie. “Świat” zajmuje osobną wyspę, na którą dostać możemy się długim mostem. Na wyspie znajdziesz m.in. idealnie odwzorowany niebieski dom Muminków, kabinę kąpielową Too-Tiki, namiot Włóczykija, teatr Emmy, domek Paszczaka czy chatkę czarownicy. Po całej wyspie przechadzają się Muminki i inne postacie z książek Tove Jansson, które chętnie Cię uściskają i zrobią sobie z Tobą zdjęcie. A jeśli zgłodniejesz, czeka na Ciebie pełno malutkich restauracji zaplanowanych według preferencji smakowych poszczególnych mieszkańców Doliny Muminków 🙂

Helsinki

Helsinki są oczywiście obowiązkowym punktem dla turysty zwiedzającego Finlandię. Z punktów stolicy, które koniecznie trzeba odwiedzić, wymienić możemy m.in. Helsingin tuomiokirkko, czyli charakterystyczną, pomalowaną na biało i górującą nad całym miastem katedrę, dwa ważne place: Senaatintori i Kauppatori, ulicę Esplanadi, Sobór Uspieński czy kościół wykuty w skale – Temppeliaukio.  Jeśli lubisz odwiedzać muzea, koniecznie zajrzyj do Ateneum, Kiasmy czy Muzeum Miejskiego. Nie można zapomnieć, że Helsinki są również stolicą designu – poświęć chwilę na przespacerowanie się dzielnicami najmocniej związanymi z designem, takimi jak Arabia, Kallio czy Punavuori. W samym centrum znajdziesz również Torikorttelit – kilka małych uliczek mieszczących sklepy i showroomy najsłynniejszych fińskich marek designerskich. A jeśli chcesz poczytać więcej o Helsinkach – zapraszamy do zapoznania się z naszym starszym wpisem.

Suomenlinna

Suomenlinna (szw. Sveaborg) to słynna wyspa-twierdza znajdująca się w zasięgu ok. 15 minut podróży promem z portu w samym centrum Helsinek. Oprócz robiących wrażenie fortyfikacji, uroczych kafejek i przecudownych widoków na szkiery, znajdziemy tu także kilka ciekawych muzeów (m.in. muzem Suomenlinny, muzeum zabawek i muzeum wojenne). Na prom dostaniemy się za pomocą zwykłego biletu komunikacji miejskiej. Suomenlinna to absolutnie obowiązkowy punkt wizyty w fińskiej stolicy!

Rauma

Wiedziałaś/eś, że to właśnie w Finlandii znajduje się największy w krajach nordyckich kompleks zabytkowych drewnianych domków? W położonej na zachodnim wybrzeżu Finlandii Raumie znajdziemy ich ponad 600. Miasteczko jest bardzo kolorowe i klimatyczne, znajdziesz tu też ciekawe muzeum miejskie czy muzeum morskie. Na każdym rogu czekać na Ciebie będą również przytulne małe kawiarenki.

Porvoo

Podobne do Raumy, jedno z najstarszych miast w Finlandii. Czasami nazywane jest fińską Wenecją – ze względu na kanał przebiegający przez środek miasta i liczne rozmieszczone wzdłuż niego charakterystyczne czerwone domki. W Porvoo zobaczymy również średniowieczny kościół, górujący nad całym miastem. Warto wiedzieć, że Porvoo jest ważnym punktem w fińskiej historii – to tu mieszkał najsłynniejszy fiński poeta, Johan Ludvig Runeberg, a w 1809 roku car Aleksander wraz ze stanami fińskimi podpisał akt wcielenia Finlandii do Rosji, której częścią pozostała aż do 1917 roku.

Turku

Turku to drugie największe i zarazem najstarsze miasto w Finlandii. Znakiem rozpoznawczym jest zamek, w którym okazję miała nawet pomieszkać polska księżniczka Katarzyna Jagiellonka. Ważnym punktem Turku jest również zabytkowa katedra. Miasto rozciąga się wzdłuż rzeki Aurajoki, przy której rozmieszczone jest dużo restauracji i kawiarenek, a całość stwarza bardzo przyjemną atmosferę.

Pojezierze fińskie

Jeśli chcesz przeżyć prawdziwe fińskie lato, a komary są Ci niestraszne – zapraszamy na pojezierze fińskie! Wykąpiesz się tu w niesamowicie czystym jeziorze, skorzystasz z sauny i zrobisz grilla. Dla każdego prawdziwego fana Finlandii jest to wręcz obowiązkowe doświadczenie!

Sauna

Wiedziałaś/eś, że słowo “sauna” pochodzi właśnie z fińskiego? Nie bez powodu – Finlandia jest w końcu ojczyzną sauny! Skorzystanie z sauny to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Finlandii. Chociażby będąc w Helsinkach możesz skorzystać z wielu publicznie dostępnych saun – od takich z wyższej półki, jak np. Löyly Helsinki, po sauny dostępne za darmo dla wszystkich odwiedzających, jak np. Sompasauna.

Parki narodowe

W Finlandii znajduje się wiele pięknych rezerwatów przyrody. Wycieczki w ich ramach mogą być krótkie (tu polecamy np. wypad do położonego tuż pod Helsinkami Parku Narodowego Nuuksio), istnieją jednak też szlaki przeznaczone na dłuższe eksploracje, jak np. Karhunkierros w Parku Narodowym Oulanka. Szczególnie parki na północy Finlandii warto odwiedzić w okresie ruska, czyli “złotej fińskiej jesieni”. Kolory lapońskiej jesieni na pewno zadowolą wszystkich miłośników pięknych fotografii!

Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis, w którym przedstawiliśmy 10 najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Finlandii, zainspirował Cię do zwiedzania tego pięknego kraju. A jeśli chcesz usłyszeć więcej przydatnych wskazówek od osób, które kraje nordyckie znają jak własną kieszeń, koniecznie zapisz się na nasz kurs! 😍

Koniecznie odwiedź też nasze media społecznościowe – Instagrama, TikToka czy YouTube’a!

Kategorie wpisów