Co warto zobaczyć w Helsinkach?

Helsinki, nazywane córką Bałtyku, są prawdziwym rajem dla turystów. Oferują atrakcje z każdej możliwej dziedziny. Jeśli wybierasz się na wycieczkę do Finlandii, w dzisiejszym wpisie przychodzimy Ci z pomocą i zdradzamy, co warto zobaczyć w Helsinkach.

Tuomiokirkko

Tuomiokirkko, czyli katedra luterańska w Helsinkach, to prawdziwy symbol Helsinek. Biały, majestatyczny kościół góruje nad całym miastem i jest widoczny z bardzo daleka – nawet na morzu. Do kościoła prowadzą równie majestatyczne schody, które być może mieliście już okazję widzieć w popularnych teledyskach muzycznych (mamy tu na myśli „Sandstorm” ;)).

Senaatintori

Senaatintori, czyli dosłownie Plac Senacki, to plac, przy którym znajduje się katedra. Oprócz niej dookoła placu rozmieszczone są inne ważne obiekty, takie jak Pałac Prezydencki, główny budynek Uniwersytetu w Helsinkach i fińska Biblioteka Narodowa. To zdecydowanie obowiązkowy punkt na liście miejsc, które warto zobaczyć w Helsinkach.

Kauppatori

Kauppatori to plac targowy położony w samym centrum Helsinek, tuż przy nabrzeżu portowym. Można tam spróbować wielu fińskich przysmaków czy świeżych owoców, a także kupić pamiątki. Obok znajduje się Kauppahalli, czyli zabytkowa Hala Targowa. Sąsiadująca z Kauppatori i Kauppahalli aleja Esplanadi jest z kolei świetnym miejscem do odwiedzenia kawiarni czy sklepików z fińskim designem.

Suomenlinna

Suomenlinna (szw. Sveaborg) to słynna wyspa-twierdza znajdująca się w zasięgu ok. 15 minut podróży promem z portu w samym centrum Helsinek. Oprócz robiących wrażenie fortyfikacji, uroczych kafejek i przecudownych widoków na szkiery, znajdziemy tu także kilka ciekawych muzeów (m.in. muzem Suomenlinny, muzeum zabawek i muzeum wojenne). Na prom dostaniemy się za pomocą zwykłego biletu komunikacji miejskiej. Suomenlinna to absolutnie obowiązkowy punkt wizyty w fińskiej stolicy!

Temppeliaukio

Temppeliaukio to jedyny w swoim rodzaju kościół wykuty w skale. Jest jedną z najciekawszych fińskich perełek architektonicznych. Kościół ma fantastyczną akustykę, często odbywają się w nim różnego rodzaju koncerty.

Oodi

Oodi to imponujących rozmiarów biblioteka wybudowana z okazji rocznicy 100-lecia niepodległości Finlandii w 2017 roku. Oprócz ciekawego wyglądu zewnętrznego Oodi znana jest z tego, że oferuje dość nietypowe jak na bibliotekę usługi. Można tam skorzystać m.in. z drukarek trójwymiarowych, sali z maszynami do szycia, pograć na konsoli, nagrać płytę w studio czy nawet uciąć sobie drzemkę w specjalnej kapsule.

Sibelius-monumentti

Sibelius-monumentti to słynna rzeźba upamiętniająca fińskiego kompozytora narodowego, Jeana Sibeliusa. Wyglądem przypomina organy. Składa się z 600 metalowych piszczałek rozmieszczonych na kształt fali.

Ateneum, Kiasma, Helsingin kaupunginmuseo

Ateneum, Kiasma oraz Helsingin kaupunginmuseo to najważniejsze helsińskie muzea. Zobaczymy w nich kolejno fińskie malarstwo od XIX w. do współczesności (Ateneum), sztukę współczesną (Kiasma) oraz dowiemy się więcej o historii Helsinek oraz całej Finlandii (Helsingin kaupunginmuseo).

Seurasaari, Lauttasaari

Następnie wymieniamy dwie położone w Helsinkach wyspy, na których można spędzić więcej czasu na łonie przyrody. Seurasaari, nazywana również muzeum na otwartym powietrzu, jest znanym miejscem corocznego celebrowania Juhannusa, czyli fińskiej Nocy Świętojańskiej. Słynny fiński prezydent Urho Kekkonen podobno dzień w dzień wybierał się tam na poranny jogging. Z kolei znajdująca się w przeciwległej części Helsinek Lauttasaari nie jest już tak znanym celem turystycznym, ale pozwala doświadczyć leniwej, relaksującej atmosfery szkierów. Oferuje też punkty widokowe.

Nuuksio

Dla spragnionych fińskiej przyrody wart polecenia jest znajdujący się zaledwie pół godziny drogi z Helsinek Park Narodowy Nuuksio. To świetne miejsce m. in. na kąpiel w jeziorze czy dłuższą pieszą wędrówkę na świeżym powietrzu.

To oczywiście jedynie wybrane punkty na mapie tego, co warto zobaczyć w Helsinkach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Finlandii i Finach, koniecznie zapisz się na nasz kurs! 😀

Zachęcamy też do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Instagrama, Tiktoka czy YouTube’a. Tam również znajdziesz codzienną dawkę wiedzy o krajach nordyckich!

Kategorie wpisów