10 najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Szwecji

Planujesz akurat wycieczkę do Szwecji? A może zastanawiasz się po prostu, co ma do zaoferowania turystom? W obu przypadkach dzisiejszy post może się naprawdę przydać – przed Tobą 10 najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Szwecji!

Liseberg

położony w Göteborgu park rozrywki, który każdego sezonu przyciąga ponad 3 miliony turystów. Można tam skorzystać m.in. z najwyższej w Europie wieży swobodnego spadania, mającej aż 116 metrów. Do dyspozycji są też liczne kolejki górskie czy diabelski młyn, który zabiera gości na wysokość 60 metrów i pozwala podziwiać niemal całe miasto z góry.

Folkets park

Folkets park w Malmö to najstarszy park ludowy w Szwecji. Od ponad 130 lat odwiedzający przychodzą tutaj, aby bawić się, relaksować i spędzać czas razem. Możemy tutaj też trafić na liczne eventy – 4-11 maja na przykład park ma zmienić się w Eurovision village, a więc wioskę Eurowizji.

Kulturhuset

Kulturhuset to budynek położonyw centrum Sztokholmu, otwarty w 1974 roku. Znajdziemy tam liczne restauracje, sale wystawowe, konferencyjne czy koncertowe, kino, bibliotekę po stronie placu Sergels torg oraz teatr po stronie ulicy Drottninggatan.

Sälen

Sälen to miejscowość w regionie Dalarny, około 65 km na północny zachód od Malung. Jest on silnie związany z narciarstwem i jest jednym z największych miejsc turystycznych w kraju. Ponadto miasto jest znane z Vasaloppet, biegiem, którego start jest położony kilka kilometrów na południe od miejscowości.

Fyrishov

Fyrishov to kompleks basenów i sal sportowych w dzielnicy Svartbäcken w Uppsali. Znajdują się tutaj hale sportowe, strefa relaksu i rozmaite baseny. Gości tutaj i trenuje wiele drużyn i klubów sportowych, a arena pełni także funkcję sali koncertowej. Fyrishov odwiedza rocznie ponad 1,6 miliona osób.

Skansen

Wracamy do Sztokholmu, tym razem do pierwszego w Szwecji (i jednego z pierwszych na świecie) muzeum na wolnym powietrzu – to zresztą od nazwy tego miejsca mamy w polskim słówko „skansen”. Dawniej były to królewskie tereny łowieckie, a dzisiaj możemy tutaj przyjść zrelaksować się, napić kawy czy odwiedzić sztokholmskie zoo.

Globen

Globen, oficjalnie znana jako Avicii Arena (wcześniej Ericsson Globe i Stockholm Globe Arena), to arena położona w dzielnicy Johanneshov w Sztokholmie. Otwarto ją w 1989 roku i do 2023 była roku największym na świecie sferycznym budynkiem. Globen stanowi centralny punkt w Sweden Solar System, modelu skali słonecznego układu, w którym Globen reprezentuje Słońce.

Eriksdalsbadet

Eriksdalsbadet to miejski kompleks basenów na wyspie Södermalm w centrum Sztokholmu. Kompleks składa się z basenu odkrytego oraz wewnętrznej części z basenem 50-metrowym i basenem 25-metrowym. W 1999 roku otwarto nowy basen kryty, który obecnie jest narodową areną pływacką Szwecji. Każdego roku Eriksdalsbadet odwiedzają nie tylko sportowcy, a także przez setki tysięcy ludzi szukających relaksu i ochłody w gorące dni.

Gröna Lund

Gröna Lund, często nazywane Grönan, to park rozrywki położony na Djurgården w Sztokholmie, w obrębie Królewskiego Parku Narodowego.

W parku znajduje się kilkadziesiąt atrakcji, w tym 7 kolejek górskich, dom strachów, wiele gier oraz restauracje i bary. Są tam także dwie sceny i parkiet do tańca, a rocznie odbywa się tu ponad 60 koncertów oraz wiele wieczorów tanecznych.

Vasamuseet

Zostajemy na Djurgården Vasamuseet, czyli muzeum Vasa, znajduje się właśnie na tej sztokholmskiej wyspie. Jego główną atrakcją jest królewski galeon Vasa, z którym wiąże się ciekawa historia. Statek powstał w XVII w. na zlecenie króla Gustawa Adolfa i miał zostać wykorzystany w wojnie z Polską. Król bardzo chciał, żeby stanowił on prawdziwą perłę szwedzkiej floty, na myśl o której wrogowie będą przerażeni. Pragnął tego tak bardzo, że nie zważał na ostrzeżenia mówiące, że statek jest za duży i źle zaprojektowany. I tak w 1628 roku wysłano statek na próbny rejs, gdzie, obserwowany przez tysiące ludzi… zatonął niecałą milę od brzegu. Na dnie przeleżał ponad 300 lat, aż w drugiej połowie XX w. udało się go wydobyć oraz odrestaurować. Dziś możemy podziwiać go właśnie w Vasamuseet w Sztokholmie.

To było 10 najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Szwecji – mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy do ich odwiedzenia!

A zanim wybierzesz się w podróż, sprawdź nasze social media – Instagrama, Youtuba czy Facebooka.

A jeśli zostanie Ci jeszcze trochę czasu, wpadnij koniecznie do nas na kurs!

Kategorie wpisów