Gdzie ćwiczyć duński? Polecajki!

Poniżej przedstawiamy kilka stron internetowych z duńskojęzycznym contentem, dzięki którym możecie w wolnym czasie przyswoić wiele przydatnych i ciekawych słówek oraz wyrażeń, a także posłuchać „naturalnego” języka duńskiego mówionego przez Duńczyków dla Duńczyków. Gorąco zachęcamy do zajrzenia na te stronki, gdyż pomogą wam one w znaczącym stopniu w podniesieniu poziomu języka duńskiego.

dr.dk

Strona duńskiego nadawcy publicznego, na której znajdziecie najnowsze wiadomości z Danii, a także bardzo szeroką pulę wszelkiego rodzaju programów telewizyjnych i radiowych, podcastów, filmów czy seriali. Większość zawartego tam contentu wymaga dość wysokiej znajomości języka duńskiego, ale dla początkujących dobrym wyborem mogą być np. bajki dla najmłodszych, które również na dr.dk znajdziecie. Pomocne będą też na pewno duńskie napisy, które są dostępne praktycznie dla każdego programu na DRTV.

Platformy streamingowe

Jeśli macie dostęp do platform streamingowych typu Netflix albo Disney+, to możecie na nich obejrzeć różnorakie duńskojęzyczne filmy i seriale. Bardzo dobrą opcją do nauki języka duńskiego będą także bajki, które są dostępne z duńskim dubbingiem – na tym polu świetne jest zwłaszcza Disney+. Zaletą tego typu platform jest również to, że w zdecydowanej większości przypadków można dobrać sobie polskie albo duńskie napisy dla oglądanej przez nas rzeczy.

Dansk i ørerne

Podcast w języku duńskim przeznaczony dla osób uczących się języka duńskiego i znających już podstawy tego języka. Każdy epizod tego podcastu omawia jakiś temat związany z duńską kulturą. Wyrazy w Dansk i ørerne są wypowiadane baaardzo powoli i dokładnie, zatem jest to dobra pozycja dla tych, którzy mają problem ze zrozumieniem mówionego języka duńskiego. Podobnym podcastem jest Simple Danish.

Koen på isen

Kolejny podcast, który można znaleźć na platformie Spotify. Koen på isen to produkcja, która traktuje o samym języku duńskim. Dzięki niej poznacie nowe słownictwo, zwroty i przysłowia, a także dowiecie się co nieco o duńskiej wymowie. Nazwa podcastu odnosi się do powiedzenia ingen ko på isen (dosł. żadnej krowy na lodzie), którego używamy, kiedy chcemy stwierdzić, że wszystko jest pod kontrolą i nie ma co panikować.

Easy Danish

Seria youtubowego kanału Easy Languages, dedykowana językowi duńskiemu. W krótkich filmikach stawiane są przypadkowo spotkanym Duńczykom pytania na ogólne tematy, np. o jesień w Danii albo duński transport publiczny. Każdy taki filmik posiada napisy po duńsku i po angielsku jednocześnie.

Dansk Udtale

Youtubowy kanał niezwykle sympatycznego pana Allana, który w przystępny sposób tłumaczy po angielsku wymowę wszystkich wymyślnych dźwięków, które oferuje nam fonetyka języka duńskiego.

Dansk Her og Nu

Strona internetowa do nauki języka duńskiego dla początkujących. Zawiera wiele zadań z zakresu gramatyki, a także słuchanki i krótkie teksty do czytania.

Wiele przydatnych rzeczy związanych z językiem duńskim nauczycie się również na naszych mediach społecznościowych. A jeszcze więcej na naszych kursach!

Dzięki za odwiedzenie naszego bloga! Pozdrawiamy!

Kategorie wpisów