17 maja w Norwegii – Dzień Konstytucji Norwegii 

Dzisiaj jest jedno z najważniejszych norweskich wydarzeń. 17 maja w Norwegii – Dzień Konstytucji Norwegii. To czas, gdy Norwegowie świętują wyzwolenie kraju spod władzy Szwecji i dzień podpisania norweskiej konstytucji w Eidsvoll w 1814 roku. 

Norwegowie, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują, bardzo hucznie świętują ten ważny dzień. Obchody tego dnia są jednymi z najbardziej popularnych w całej Europie, ponieważ około 70-80% Norwegów bierze udział w świętowaniu. Poniżej możesz przeczytać o najbardziej popularnych tradycjach 17-majowych.
Parady

Norwegowie ubrani w swoje tradycyjne stroje bunady, przechodzą przez centrum miast i wsi przy dźwiękach muzyki. Dotyczy to wszystkich, niezależnie od wieku, płci czy zainteresowań. Ulice miast udekorowane są norweskimi flagami, a wszyscy pozdrawiają się nawzajem wyrażeniem „Gratulerer med dagen!”, co oznacza „Wszystkiego najlepszego!”, ponieważ dla Norwegów to urodziny Norwegii. 

Świąteczne potrawy

Co ciekawe najbardziej popularnym jedzeniem tego dnia są lody i kiełbaski. Osoby w różnym wieku rywalizują o to, kto zje ich więcej tego dnia. Jednak najważniejsze jest oczywiście odpowiednie rozpoczęcie świętowania – rodzina, przyjaciele oraz znajomi zbierają się wcześnie rano i wspólnie spożywają świąteczne śniadanie, które popijają szampanem. Posiłek wieńczy tort Pavlova, przystrojony w świeże owoce jak truskawki i borówki. Owoce ułożone są w taki sposób, aby tworzyły flagę Norwegii. 

Russ

Russ to wyjątkowy czas dla uczniów kończących szkołę średnią. Wówczas młodzi kupują russebuss, czyli imprezowy autobus i bawią się bez przerwy przed oficjalnym wejściem w dorosłość. 17 maja to dzień, w którym russowie kończą swoje świętowanie. Uczestników imprezy łatwo rozpoznać w tłumie, ponieważ noszą oni jednakowe kombinezony lub spodnie (russedress) w kolorze czarnym, czerwonym lub niebieskim. Biorą oni oczywiście uroczystej paradzie i rozdają najmłodszym swoje wizytówki (russekort).

Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych tradycji związanych z tym dniem. Jeśli będziesz miał/a kiedyś okazję do świętowania 17 maja w Norwegii, musisz koniecznie wziąć udział w tym wydarzeniu.

Gratulerer med dagen, Norge! 🇳🇴

Jeśli chcesz wziąć udział w naszych kursach wakacyjnych, to niedawno ruszyły zapisy! Po więcej ciekawostek oraz informacji o Norwegii i norweskim zapraszamy na naszego YouTube lub TikToka.

Kategorie wpisów