Jak Norwegia dba o środowisko?
Norwegia kojarzy nam się przede wszystkim z fiordami, górami, piękną naturą. Dla Norwegów przyroda stanowi ważną część ich życia. Dlatego dzisiaj właśnie chcemy opowiedzieć Ci jak Norwegia dba o środowisko.
Panty
Zacznijmy od powszechnego wśród Norwegów panteordning. To nic innego jak kaucja za butelki. Klienci podczas zakupów płacą kaucję, gdy kupują napoje w plastikowych butelkach lub puszkach, a gdy zwracają opakowanie do specjalnego pojemnika w sklepie, otrzymują zwrot kaucji. Kaucja za butelkę półtoralitrową wynosi 3 NOK, natomiast za opakowanie do 0,5 litra 2 NOK. Celem tego systemu jest zachęcenie konsumentów do zwrotu opakowań, które można wykorzystać ponownie lub poddać recyklingowi w celu ochrony środowiska przed jego zaśmiecaniem.
Odnawialne źródła energii
Norwegia produkuje dużo energii odnawialnej, z której większość pochodzi z energii wodnej, a około 10% z energii wiatrowej. Kraj ten ma doskonały dostęp do odnawialnych źródeł energii, takich jak bioenergia, energia wodna i wiatrowa. Wcześniej produkcja energii w Norwegii polegała głównie na wydobyciu ropy naftowej i gazu zimnego, jednak w ostatnim czasie zainwestowano także w alternatywne i odnawialne źródła energii.
Samochody elektryczne
Do końca roku 2022 w Norwegii zarejestrowano 79% samochodów elektrycznych. Łącznie 21% wszystkich samochodów osobowych to samochody w pełni elektryczne. Ciekawym jest również fakt, że aby zachęcić mieszkańców do dbania o środowisko, Norwegia wprowadziła specjalne przywileje dla kierowców posiadających samochody elektryczne jak m.in. darmowe miejsca parkingowe lub brak opłat za wjazd do miasta.
Odpady
Lepsze zarządzanie odpadami spowodowało, że emisje z odpadów w Norwegii znacznie się zmniejszyły. Restrykcyjne wymagania dotyczące zmniejszenia odpadów przyczyniły się również do m.in. lepszej kontroli spływu toksyn środowiskowych ze składowisk. Norweskie zakłady unieszkodliwiania odpadów wykorzystują rozdrabniacze i prasy, aby dostarczać posegregowane odpady w uzgodnionej jakości do wyspecjalizowanych zakładów recyklingu i składowisk.
Segregacja śmieci
Od 1 stycznia tego roku weszła ustawa mówiąca, że wszystkie odpady żywnościowe i plastikowe z gospodarstw domowych muszą być sortowane. Odpady te należy poddać recyklingowi lub przygotować do ponownego użycia. Kraj dąży do tego, aby w 2035 roku 65% domowych odpadów była przetwarzana i przygotowywana do ponownego użycia. Tyczy się to również odpadów z działalności gospodarczej.