duńskie seriale

3 duńskie seriale, które musisz zobaczyć

Znasz jakieś duńskie seriale? Jeśli nie, to ten wpis jest dla Ciebie! Sprawdź jakie duńskie produkcje polecamy do obejrzenia!
  1. Rita

Na początek serial komediowy Rita, dostępny na popularnej platformie Netflix. Tytułowa Rita jest nauczycielką w duńskiej szkole, a nauczanie jest sprawia jej sporą satysfakcję. Jej niełatwy charakter wywołuje wiele komicznych sytuacji. Ten pozornie lekki i przyjemny serial z każdym odcinkiem porusza jednak również bardziej poważne tematy, dotyczące zarówno problemów dzieci i nastolatków, jak i życia prywatnego głównej bohaterki. Jest to również świetna okazja, żeby zobaczyć, jak bardzo duńska i polska szkoła różnią się od siebie!

To świetna propozycja zarówno dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z duńskim, jak i dla tych, które są już na wyższych poziomach, ponieważ dostępna jest polska wersja językowa, ale też duńskie napisy. Do obejrzenia mamy 4 sezony po 8 odcinków.

en skolelærer – nauczyciel szkolny

at gå i skole – chodzić do szkoły

at være færdig med skolen – skończyć szkołę

en pligt – obowiązek

at tackle et problem – podołać, uporać się z problemem

  1. Når støvet har lagt sig

Serial dramatyczny, którego akcja toczy się przed i po tragicznym ataku terrorystycznym w jednej z kopenhaskich restauracji. Poznajemy losy ośmiorga osób, których historie z odcinka na odcinek coraz bardziej się przeplatają, a ich czyny i podejmowane decyzje będą niosły za sobą tragiczne konsekwencje. Serial porusza wiele aktualnych problemów oraz wątków społecznych. Nie jest to zdecydowanie pozycja lekka, ale z pewnością warta obejrzenia.

Serial ma 10 odcinków, dostępne są również duńskie napisy.

et terrorangreb – atak terrorystyczny

et våben – broń

et støv – kurz, pył, proch

at sidde i fængsel – siedzieć w więzieniu

at være hovedmistænkt – być głównym podejrzanym

Link do serialu: https://www.dr.dk/drtv/serie/naar-stoevet-har-lagt-sig_198523

  1. Vilde vidunderlige Danmark

Jest to dokumentalny serial przyrodniczy pokazujący niezwykłą duńską naturę. W każdym z pięciu odcinków poznajemy faunę z innego obszaru – przemierzamy ląd, wodę i powietrze, poznając przy tym niesamowite zwyczaje różnych zwierząt zamieszkujących Danię. Na szczególną uwagę zasługują zachwycające i przejmujące zdjęcia – to obrazy na pewno na długo zostaną w pamięci!

Jest to świetna pozycja dla osób uczących się języka – lektor (Lars Mikkelsen) opowiada bardzo starannie i wyraźnie, a z dodatkową pomocą przychodzą nam duńskie napisy.

vidunderlig – cudowny, wspaniały

ved første øjekast – na pierwszy rzut oka

at fange et bytte – złapać zdobycz

moder Jord – Matka Ziemia

farverig – barwny, kolorowy

Link do serialu: https://www.dr.dk/drtv/serie/vilde-vidunderlige-danmark_155688

Magda Misiurka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *