3 duńskie seriale, które musisz zobaczyć

  1. Rita

Na początek serial komediowy Rita, dostępny na popularnej platformie Netflix. Tytułowa Rita jest nauczycielką w duńskiej szkole, a nauczanie jest sprawia jej sporą satysfakcję. Jej niełatwy charakter wywołuje wiele komicznych sytuacji. Ten pozornie lekki i przyjemny serial z każdym odcinkiem porusza jednak również bardziej poważne tematy, dotyczące zarówno problemów dzieci i nastolatków, jak i życia prywatnego głównej bohaterki. Jest to również świetna okazja, żeby zobaczyć, jak bardzo duńska i polska szkoła różnią się od siebie!

To świetna propozycja zarówno dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z duńskim, jak i dla tych, które są już na wyższych poziomach, ponieważ dostępna jest polska wersja językowa, ale też duńskie napisy. Do obejrzenia mamy 4 sezony po 8 odcinków.

en skolelærer – nauczyciel szkolny

at gå i skole – chodzić do szkoły

at være færdig med skolen – skończyć szkołę

en pligt – obowiązek

at tackle et problem – podołać, uporać się z problemem

  1. Når støvet har lagt sig

Serial dramatyczny, którego akcja toczy się przed i po tragicznym ataku terrorystycznym w jednej z kopenhaskich restauracji. Poznajemy losy ośmiorga osób, których historie z odcinka na odcinek coraz bardziej się przeplatają, a ich czyny i podejmowane decyzje będą niosły za sobą tragiczne konsekwencje. Serial porusza wiele aktualnych problemów oraz wątków społecznych. Nie jest to zdecydowanie pozycja lekka, ale z pewnością warta obejrzenia.

Serial ma 10 odcinków, dostępne są również duńskie napisy.

et terrorangreb – atak terrorystyczny

et våben – broń

et støv – kurz, pył, proch

at sidde i fængsel – siedzieć w więzieniu

at være hovedmistænkt – być głównym podejrzanym

Link do serialu: https://www.dr.dk/drtv/serie/naar-stoevet-har-lagt-sig_198523

  1. Vilde vidunderlige Danmark

Jest to dokumentalny serial przyrodniczy pokazujący niezwykłą duńską naturę. W każdym z pięciu odcinków poznajemy faunę z innego obszaru – przemierzamy ląd, wodę i powietrze, poznając przy tym niesamowite zwyczaje różnych zwierząt zamieszkujących Danię. Na szczególną uwagę zasługują zachwycające i przejmujące zdjęcia – to obrazy na pewno na długo zostaną w pamięci!

Jest to świetna pozycja dla osób uczących się języka – lektor (Lars Mikkelsen) opowiada bardzo starannie i wyraźnie, a z dodatkową pomocą przychodzą nam duńskie napisy.

vidunderlig – cudowny, wspaniały

ved første øjekast – na pierwszy rzut oka

at fange et bytte – złapać zdobycz

moder Jord – Matka Ziemia

farverig – barwny, kolorowy

Link do serialu: https://www.dr.dk/drtv/serie/vilde-vidunderlige-danmark_155688

Magda Misiurka

Kategorie wpisów