8 sposobów na naukę szwedzkiego w domu

8 sposobów na naukę szwedzkiego w domu

Prezentujemy wam nasze subiektywne 8 sposobów na naukę szwedzkiego. Samodzielna, skuteczna nauka języka obcego w domu stanowi duże wyzwanie. Dlatego właśnie postanowiłam przygotować dla Was listę z przydatnymi wskazówkami jak się do tego zabrać i jak w trakcie nauki się nie zniechęcić.

1. Pracuj systematycznie

Nauka języka obcego to bardzo długi proces, któremu trzeba poświęcić naprawdę sporo czasu i zaangażowania. Dobrym sposobem jest opracowanie harmonogramu nauki, tak aby każdego dnia znaleźć chociaż 15 minut na szybką powtórkę słówek. Wydaje się, że to mało, ale jeśli ten czas dobrze wykorzystamy i będziemy zaglądać do książek regularnie, to sukces gwarantowany.

2. Znajdź swój sposób na naukę słówek

Sposobów na naukę słownictwa jest całe mnóstwo. Mogą to być fiszki, tradycyjna lista słówek, układnie zdań i całych historyjek z nowym słownictwem, dopisywanie skojarzeń – im bardziej abstrakcyjnych i śmiesznych tym lepiej. Ważne, aby znaleźć sposób, który będzie się sprawdzać w naszym wypadku. Jeśli jedna metoda nie działa, nie zniechęcamy się tylko próbujemy do skutku.

3. Oglądaj szwedzkie filmy i seriale

To niezawodny sposób na osłuchanie i zaprzyjaźnienie się z wymową i melodią języka. Poza tym to dobra okazja do zapoznania się ze słownictwem używanym w codziennych sytuacjach. Dla wszystkich szukających serialowych inspiracji podrzucam link do mojego postu o szwedzkich serialach: https://www.mester.pl/3-szwedzkie-seriale-ktore-musisz-zobaczyc/
Miłego oglądania!

4. Słuchaj szwedzkiej muzyki

Słuchanie muzyki to podobnie jak filmy i seriale idealny sposób na osłuchanie się z językiem. To też wspaniały sposób na aktywne wykorzystanie czasu. Muzyki możecie słuchać gdziekolwiek jesteście, cokolwiek robicie – w autobusie, w tramwaju, przy myciu naczyń czy wieszaniu prania. Łączycie przyjemne z pożytecznym, jednocześnie uczycie się szwedzkiego, śpiewacie i wykonujecie domowe obowiązki/rutynowe czynności. Same plusy.

5. Regularnie powtarzaj materiał

Regularne powtórki to klucz do sukcesu. Dotyczy to zarówno słownictwa, jak i zagadnień gramatycznych. Smutna prawda jest taka, że gdy nie używamy języka i go nie powtarzamy, to go zapominamy. Powtórki, nawet krótkie – kilka słówek dziennie, jedno proste
ćwiczenie gramatyczne pozwoli przekonać nasz mózg, że szwedzkiego nie można sobie ot tak po prostu zapomnieć.

6. Ćwicz wymowę na głos przed lustrem

To metoda, którą można zastosować na każdym etapie nauki – gdy uczymy się pojedynczych samogłosek i gdy mówimy już całymi zdaniami. Ważne, aby mówić na głos i w razie gdy coś nam nie wyjdzie, śmiało próbować raz jeszcze. Na początku możemy czuć się dość głupio i mało komfortowo, ale to minie. Z czasem poczujemy się pewniej.

7. Czytaj książki

Czytanie w języku obcym wspaniale rozbudowuje nasze słownictwo i pozwala także zaznajomić się z ortografią. Oczywiście wymaga już pewnej znajomości języka, ale to nie oznacza, że osoby początkujące nie powinny próbować. Warto zacząć od bajek, ponieważ nie znajdziemy w nich skomplikowanych struktur i trudnego słownictwa. Któż z nas na początku przygody ze
szwedzkim nie marzy o przeczytaniu Dzieci z Bullerbyn już po szwedzku? Nie ma więc na co czekać. Do dzieła!

O innej książkowej pozycji po szwedzki pisałam w tym wpisie: https://www.mester.pl/szwedzka-powiesc-polecajka/

8. Zapisz się na kurs

Kurs języka to opcja dla tych, którzy potrzebują mocnej motywacji albo wolą uczyć się grupie. Korzyści jest naprawdę wiele – nauka słownictwa, wymowy, mnóstwo codziennych wyrażeń, ciekawostki o życiu w Szwecji. Wszystko, czego trzeba prawdziwemu miłośnikowi Szwecji! Jeśli chcesz zapisać się na kurs w Mester, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą: https://www.mester.pl/opis-oferty/

Mam nadzieję, że te kilka wskazówek ułatwi Wam naukę szwedzkiego i że znajdziecie tu coś dla siebie. Trzymam za Was kciuki!

Znajdź nas również na Facebooku i Instagramie.