Anglicyzmy w szwedzkim

Anglicyzmy w szwedzkim to temat tak szeroki, że na pewno nie zamkniemy go w dzisiejszym poście – Szwedzi znają w końcu angielski naprawdę dobrze i posługują się nim bardzo chętnie. Często przenika on też do szwedzkiego – o przykładach tego zjawiska przeczytasz poniżej!

Anglicyzmy w szwedzkim podzielić możemy na kilka kategorii:

angielskie słowa w szwedzkich zdaniach

Szwedzi lubią wrzucać w środek szwedzkich zdań angielskie słówka. Jest ich mnóstwo w takich obszarach jak informatyka, ekonomia czy nauka, ale też w codziennym języku. Nikogo więc raczej nie dziwi np. zdanie det var awkward zamiast det var pinsamt, kiedy mówimy, że coś było niezręczne, słówko en guide przewodnik, snacks – przekąska, att fejka – udawać czy makeup zamiast szwedzkiego smink. Zdarza się też nieraz, że w środek zdania wrzucane są angielskie przekleństwa, np. det var så fucking cool!

słowa, które już wcześniej występowały w szwedzkim, ale nabrały nowego znaczenia

Możemy tutaj wskazać m.in. słówko karaktär, które wyjściowo znaczy po prostu charakter, osobowość, ale pod wpływem skojarzeń z angielskim character zaczyna się go używać też jako określenie postaci, np. w filmie czy serialu. Innym przykładem jest przymiotnik familjär, który w szwedzkim znaczył raczej poufały, ale pod wpływem angielskiego familjar jest również używany w kontekście znajomy.

Konstrukcje zapożyczone z angielskiego

W tych sytuacjach zapożyczane są nie słówka, a raczej sposób ich użycia w zdaniu. Widać to chociażby we frazie ska vi kalla det en dag? (ang. shall we call it a day? – czy kończymy na dzisiaj?) czy jag är dig skyldig (ang. I owe you – jestem ci winny_a). Zdarza się też, że używa się przysłówków przeniesionych wprost z angielskiego, np. över tiden jako z czasem (wyjściowo mówiło się po szwedzku med tiden).

Jak pisałem na początku, anglicyzmy w szwedzkim to temat tak szeroki, że można by pisać o nim jeszcze długo. Na dzisiaj jednak to wszystko, zachęcam do dalszych poszukiwań – więcej o szwedzkich anglicyzmach przeczytasz na przykład tutaj czy tutaj.

Na koniec tradycyjnie przypominam, że działamy też prężnie na Instagramie, Facebooku czy Youtubie.

Wpadaj też na kurs wakacyjny, który startuje już niedługo!

Kategorie wpisów