Ciekawostki o Norwegii

W dzisiejszym poście chcemy Ci przedstawić kilka ciekawych faktów o Norwegii. Czy Norwedzy są najszczęśliwsi na świecie? Czy piją najwięcej kawy? Zapraszamy do wpisu, w którym przeczytasz ciekawostki o Norwegii.

Kawa

Norwegowie uwielbiają pić kawę. Według badań przeciętny Norweg wypija trzy filiżanki kawy dziennie. Odpowiada to 160 litrom, czyli 1200 filiżankom kawy rocznie. Norwegowie są tego świadomi i tylko Finowie wyprzedzają ich w statystykach.

Szczęście

Norwegowie znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o najszczęśliwszy naród na świecie. Różnica może być niewielka z roku na roku.

Sushi w Norwegii 

Ciekawym faktem jest również, że w latach 80 to właśnie Norwegia wprowadziła łososia do japońskiego sushi. Wcześniej sushi z łososiem nie było zbyt powszechne, ale obecnie jest to jedna z najpopularniejszych odmian zarówno w Japonii, jak i na całym świecie. 

Sporty zimowe

Nie jest to żadnym zaskoczeniem, że Norwedzy wymiatają w sportach zimowych, skoro przez dużą część roku leży tam śnieg. Norwegia jest najbardziej utytułowanym krajem na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. 

Zapraszamy również do przeczytania naszego wpisu o sportach zimowych po norwesku. 

Utepils

Dla Norwegów słowo to nie jest czymś nadzwyczajnym. Jednak, gdy obcokrajowcy pierwszy raz mają z nim styczność, to nie wiedzą dokładnie jak je przetłumaczyć, a jest to po prostu picie piwa na świeżym powietrzu. 

Russ

Russefeiring to bardzo szczególne wydarzenie dla Norwegów, szczególnie tych młodych. Jest to świętowanie ukończenia szkoły średniej. Oczywiście również wiele innych krajów hucznie świętuje to wydarzenie, jednak prawdopodobnie nie ma takiego, który mógłby dorównać Norwegii. Świętowanie to trwa zazwyczaj miesiąc i polega na balandze, piciu alkoholu w imprezowych autobusach i busach, które są specjalnie przygotowane na ten czas. 

Jak wygląda system edukacji w Norwegii? Zapraszamy do wpisu!

Najdłuższy tunel

W Norwegii znajduje się najdłuższy tunel na świecie, który ma 24,5 km długości. Tunel ten łączy dwie małe społeczności Lærdal i Aurland.  Jego konstrukcja podziwiana jest na całym świecie, ponieważ co 6 km w tunelu znajduje się jaskinia oddzielająca odcinki drogi. Aby przełamać rutynę i zapewnić zróżnicowany widok, w całym tunelu i jaskiniach zmienia się oświetlenie.

Pokojowa Nagroda Nobla

To właśnie w Norwegii odbywa się ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla. Nagrody w dziedzinie chemii, literatury, fizyki, fizjologii lub medycyny przyznawane są w Sztokholmie w Szwecji. Alfred Nobel, szwedzki chemik, zażyczył sobie, aby to właśnie Norwegia była miejscem wręczania Pokojowej Nagrody Nobla. Nikt nie jest do końca pewien dlaczego wybrał właśnie ten kraj.

Miejscowość Hell

Ponad tysiąc Norwegów może stwierdzić, że żyje w Piekle. Hell (ang. piekło) to mała wioska, która jest położona w niewielkiej odległości od lotniska w Trondheim, posiada nawet własną stację kolejową.  

Oczywiście to tylko wybrane ciekawostki o Norwegii. Jest ich o wiele, wiele więcej. Jeśli chcesz poznać zalety i wady życia w Norwegii, koniecznie przeczytaj ten wpis!

Zapraszamy Cię na naszego Insta i Tiktoka, gdzie znajduje się sporo różnych ciekawostek językowych i nie tylko!

Kategorie wpisów