Czy warto uczyć się norweskiego?

Czy warto uczyć się norweskiego?

Wiele osób przed rozpoczęciem nauki języka lub na jego samym początku zastanawia się, czy tak właściwie jest sens się go uczyć. W dzisiejszym wpisie postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości i przedstawić najważniejsze powody, dla których warto uczyć się języka norweskiego.

Znajomość norweskiego to przede wszystkim duży atut na rynku pracy, który sprawi, że podniesiesz swoje kompetencje, co z pewnością przełoży się na zarobki. Wiele polskich firm jest obecnych na rynku skandynawskim lub współpracuje z krajami północy. Takie firmy chętniej zatrudniają osoby nawet bez doświadczenia, ale ze znajomością języka, ponieważ odpowiednie kwalifikacje zdobędą już w pracy, a język muszą znać od początku.

Kolejne argumenty dotyczą aspektu kulturowego, czyli:
– czytanie książek w oryginale (nasza książkowa polecajka)
– oglądanie filmów oraz seriali bez napisów/lektora (polecane przez nas norweskie filmy i seriale tutaj oraz tutaj)
– słuchanie utworów ze zrozumieniem tekstu (zajrzyjcie nasz Spotify, na którym znajdziecie playlisty z norweskimi piosenkami)
– zrozumienie norweskiego poczucia humoru (więcej na ten temat przeczytacie tutaj)

Co więcej, znając norweski zrozumiesz także Szweda i Duńczyka. Jak to możliwe? Otóż język norweski przenika się z szwedzkim oraz duńskim tworząc skandynawskie kontinuum językowe. Oznacza to, że występuje tak zwane zjawisko wzajemnej zrozumiałości, czyli osobie znającej język norweski łatwiej jest zrozumieć języki skandynawskich sąsiadów.

Nawet nie mając zamiaru wyjazdu do Norwegii, zdecydowanie warto nauczyć się tego języka.

Natomiast jeśli planujesz wyprowadzić się do krainy fiordów, to zdecydowanie warto zainwestować swój czas i pieniądze na naukę skandynawskiego języka. Oczywiście znajomość angielskiego na samym początku wystarczy, ponieważ angielski jest dla Norwegów jak drugi język ojczysty i posługują się nim w bardzo dobrym stopniu zarówno starsi, jak i młodsi. Jednak jeśli chcesz w Norwegii trochę dłużej pomieszkać, to znajomość języka norweskiego jest niezbędna. Przede wszystkim dlatego, że:
zrozumiesz słowa, które są nieprzetłumaczalne np. dugnad, koselig, friluftsliv
– szybciej znajdziesz bardziej opłacalną pracę lub otrzymasz awans
– zdanie norskprøve (egzamin potwierdzający znajomość norweskiego) pozwoli Ci otrzymać stałe pozwolenie na pobyt, norweskie obywatelstwo oraz dostać się na studia
– do wykonywania wielu zawodów wymagana jest znajomość języka na poziomie B1 lub B2 i potwierdzenie tego oficjalnym certyfikatem
– załatwianie różnych formalności w urzędach czy bankach nie będzie problemem
– będziesz w stanie porozmawiać z Norwegiem lub Norweżką w ich ojczystym języku, co ułatwi nawiązanie znajomości

Przekonałam Cię do nauki norweskiego, ale nie wiesz jak zacząć? O sposobach na naukę w domowym zaciszu pisaliśmy tutaj *klik*. Jednak jeśli samodzielna nauka nie jest dla Ciebie, to zapraszamy na kursy grupowe oraz indywidualne w Mester! Opis oferty

Mam nadzieję, że powyższe argumenty zachęciły i zmotywowały Cię do nauki norweskiego 🙂

Kategorie wpisów