Dlaczego Finlandia jest najszczęśliwszym krajem? Tajemnice fińskiej radości życia

Finlandia, która zasłynęła z otrzymania tytułu Najszczęśliwszego Kraju na Świecie trzy lata z rzędu, zawsze budzi ciekawość i zachwyca kunsztem życia. Ale dlaczego Finlandia jest najszczęśliwsza? Czy to surowe piękno natury, pogodzenie się z ciemnymi, zimowymi miesiącami, a może sekret tkwi w nauczycielskim podejściu do wychowania dzieci? Przystąpmy do odkrywania tajemnic fińskiej radości życia.

Czy Finlandia rzeczywiście jest szczęśliwa?

Według World Happiness Report – owszem. Wiadomo jednak, że szczęście to sprawa bardzo indywidualna i nie zawsze ma związek z komfortem czy poczuciem przynależności. Wbrew pozorom wielu mieszkańców tego kraju to pesymiści i introwertycy. Finowie uważają więc, że ranking ten powinien nazywać się raczej „Raport Zadowolenia”, które o wiele łatwiej zmierzyć. Bez względu na to, czy Finowie są szczęśliwi, trzeba przyznać, że zdecydowanie mają powody do zadowolenia. Wysoki standard życia, dobre zarobki i sprawnie działająca służba medyczna mają ogromny wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Finowie sami przyznają, że ufają sobie na tyle, żeby nie bać się chodzić samotnie w nocy czy nie martwić się o pozostawiony bagaż na peronie. Ludzie w Finlandii mają także specyficzne podejście do rywalizacji i inkluzywności. Już w szkołach dzieci uczone są skupiania się wyłącznie na swoich osiągnięciach bez porównywania do lepszych lub gorszych uczniów. Podobnie jest w przypadku dorosłych. Wszyscy mają okazję czuć się równi bez względu na swoją profesję czy zarobki. Najbogatsi Finowie często przemieszczają się komunikacją publiczną, ponieważ nie mają potrzeby podkreślania swojego statusu luksusowymi autami.

Finlandia – gdzie natura wpływa na szczęście

Nie sposób nie zauważyć, jak silnie Finowie są związani z naturą. Kraj ten obfituje w jeziora, lasy i piękne zorze polarne. Dlaczego Finlandia jest najszczęśliwsza? Część odpowiedzi tkwi w skandynawskim koncepcie friluftsliv, czyli życiu na świeżym powietrzu. Ta bliskość natury wpływa na ich dobrostan, poprawia samopoczucie i zarazem wywiera pozytywny wpływ na ich zdrowie psychiczne.

Edukacja w Finlandii – podstawa sukcesu

Druga tajemnica fińskiego szczęścia to doskonale rozwinięty system edukacji. Finlandia, znana ze swojego unikalnego systemu nauczania, daje równą szansę wszystkim dzieciom niezależnie od pochodzenia. Uważana jest za kraj z jedną z najlepszych edukacji na świecie. Dzieci w Finlandii zaczynają szkołę dopiero w wieku siedmiu lat, a ich dni lekcyjne są krótsze. Wielką uwagę zwraca się na rozwijanie kreatywności i indywidualnych talentów, a nie na naukę na pamięć. A przede wszystkim, Finlandia kładzie nacisk na powiązanie nauki z radością.

Zrozumienie fińskiej kultury – hygge, sisu i sauna

Fińska radość życia jest również uwarunkowana przez pewne unikalne aspekty fińskiej kultury. Pojęcia takie jak hygge (dawanie przyjemności i komfortu), sisu (twardy duch i determinacja) oraz miłość do sauny, są integralną częścią fińskiego podejścia do życia.

Hygge

Podobnie jak ich duńscy sąsiedzi, Finowie uprawiają hygge, co oznacza tworzenie ciepłej, przytulnej atmosfery oraz cieszenie się prostymi rzeczami w życiu.

Sisu

Cechą charakterystyczną Finów jest sisu, które nabiera szczególnego znaczenia podczas surowych zim. To stanowczość i niezłomność, która pozwala przetrwać nawet w najcięższych warunkach.

Sauna

Fińska sauna to nie tylko miejsce do relaksu, ale przede wszystkim dołączenie do społeczności. Poza korzystnymi dla zdrowia efektami sauna służy również budowaniu więzi społecznych.

Podsumowanie

Dlaczego Finlandia jest najszczęśliwsza według rankingów?. Klucz do ich zadowolenia leży w harmonijnym związku z naturą, równości, silnej społeczności, a także unikalnych aspektach kultury, takich jak: sauna, sisu czy hygge. Każda osoba szanujące te wartości ma szansę na odnalezienie fińskiego szczęścia w swoim życiu. Żeby odczuć atmosferę fińskiego szczęścia, warto choć raz pojechać do tego wyjątkowego kraju. Skomplikowany na pierwszy rzut oka język fiński nie musi stanowić problemu. Nasza szkoła języków skandynawskich pomoże Ci szybko przyswoić najważniejsze zwroty, dzięki którym dogadasz się w Finlandii. A może zostaniesz z nami na dłużej i nauczymy Cię języka na tyle dobrze, byś mógł bez problemu czytać skandynawskie kryminały?

Kategorie wpisów