Duńskie ciekawostki i zwyczaje

Dania, jak każdy kraj, posiada pewne zwyczaje, które trudno jest zrozumieć w innych miejscach. A czym wyróżniają się Duńczycy i jakie unikalne tradycje posiadają? Wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego wpisu, w którym przedstawiamy duńskie ciekawostki i zwyczaje!

Studenterkørsel

To tradycja, zgodnie z którą świeżo upieczeni absolwenci świętują zakończenie nauki w szkole średniej. Polega ona na przejażdżce na ciężarówce bądź większym pojeździe przez całe miasto. W trakcie jej trwania absolwenci szkoły imprezują nawet przez 10-12 godzin. W przeszłości studenterkørsel odbywała się w powozie konnym, co wciąż pozostaje tradycją w niektórych częściach kraju. Podczas przejażdżki uczniowie mają okazję lepiej poznać swoich nauczycieli, którzy często dołączają do zabawy. W upalne dni trzeba jedna uważać z ilością wypitego alkoholu 😉.

Gækkebreve

Gækkebrev to pomysłowo wycięty list z krótkim wierszem, ozdobiony przebiśniegiem. List zazwyczaj  jest albo całkowicie anonimowy, albo podpisany przez nadawcę pewnym kodem, który należy rozszyfrować. Jeśli odbiorcy nie uda odgadnąć się, od kogo jest list, staje się głupcem. Chyba że po ujawnieniu się nadawcy, odbiorca podaruje mu mały prezent, najlepiej jajko wielkanocne.

Kanel på 25 års fødselsdag – Cynamon na 25 urodziny

Bycie niezamężną osobą kończącą 25 lat jest obchodzone w bardzo specyficzny sposób w Danii. Tradycja ta wiążę się z dawaniem cynamonu i ma swoje początki głównie w Jutlandii. Solenizant lub solenizantka są obsypywani cynamonem, co oczywiście nie wszystkim się podoba.

J-dag

Zgodnie z duńską tradycją, to właśnie w J-Dag rozpoczynamy sezon świąteczny powitaniem starego, dobrego świątecznego piwa Tuborg julebryg. W pierwszy piątek listopada o godzinie 20:59 spadnie pierwszy śnieg, lub jak kto woli, na sklepowych półkach pojawi się właśnie bożonarodzeniowe piwo – Tuborg julebryg. J-dag zwany jest również śnieżycą lub padającym śniegiem. J oznacza jul (Boże Narodzenie) lub julebryg (bożonarodzeniowe piwo).

Vi hopper ind i det nye år – Skok w Nowy Rok

Po północy w Sylwestra większość Duńczyków balansuje na krześle lub sofie z kransekage (coś w stylu sękacza) w ręku, czekając, aby wskoczyć w nowy rok. Ta duńska tradycja symbolizuje, że bez względu na to, jakie wyzwania przyniesie nowy rok, pokonamy je.

To oczywiście nie wszystkie istniejące duńskie ciekawostki i zwyczaje, jednak zdecydowanie te najpopularniejsze! Warto je znać 😊

A jeśli regularnie chcesz poszerzać swoją wiedzę na temat Danii oraz innych krajów nordyckich, to wpadaj na naszego Instagrama oraz YouTube! Najlepszym wyborem będzie jednak kurs!

Kategorie wpisów