Duńskie seriale – polecajka

Oglądanie seriali w języku obcym to dobry sposób na łączenie przyjemnego z pożytecznym. Na mesterowym blogu jakiś czas temu pojawił się już wpis 3 duńskie seriale, które musisz zobaczyć, ale jeśli te programy zostały już przez ciebie obejrzane i szukasz czegoś nowego, poniżej znajdziesz 5 moich propozycji. Duńskie seriale – polecajka:

1. Borgen (pol. Rząd)

Fikcyjny serial o duńskiej premier Birgitte Nyborg, który cieszy się uznaniem również poza granicami Danii. Fabuła serialu sięga za kulisy sceny politycznej oraz życia prywatnego pani premier. Serial można obejrzeć na Netflixie.

Zwiastun serialu: https://www.youtube.com/watch?v=OKduYvZ1TYo 

2. Der kommer en dag (pol. Nadejdzie dzień)

Mini-serial dostępny na Netflixie. Opowiada historię dwóch braci, którzy trafiają do sierocińca, gdyż ich matka zachorowała. Szybko przekonują się, że dyrektor placówki stosuje bardzo surowe metody wychowawcze. Mając tylko siebie, starają się przetrwać w nowej rzeczywistości.

Zwiastun serialu: https://www.youtube.com/watch?v=yMO6WBS68Sk 

3. The rain

Postapokaliptyczny serial od Netflixa. Śmiertelny wirus przenoszony przez deszcz niespodziewanie dziesiątkuje ludzkość. Wśród niewielu ocalałych pozostała Simone i jej młodszy brat Rasmus. W pewnym momencie rodzeństwo opuszcza bezpieczną kryjówkę wraz z grupą innych napotkanych ocalałych.

Zwiastun serialu: https://www.youtube.com/watch?v=st6r-8mLW_o 

4. Equinox (pol. Równonoc)

W 1999 roku grupa licealistów znika. Wciąż nierozwiązana sprawa ich zniknięcia powraca po latach. Astrid, siostra jednej z ofiar postanawia rozwiązać mroczny sekret. Serial jest dostępny na platformie Netflix.

Zwiastun serialu: https://www.youtube.com/watch?v=RJJ5nP4r9zc 

5. Krøniken (pol. Lepsze czasy)

Akcja serialu toczy się w latach 50. a w jej centrum znajdują pracownicy fabryki Bella oraz ich rodziny. Bohaterowie muszą odnaleźć się w burzliwym okresie przemian społecznych i kulturowych. Propozycja nieco starsza od pozostałych, bo z 2004, mimo wszystko warta polecenia – serial ten został nawet nominowany do nagrody Emmy. Dostępny na dr.dk.

Mam nadzieję, że chociaż jedna z moich propozycji zachęciła Was do obejrzenia duńskiej produkcji. A może już któreś z tytułów są Wam już znane? Dajcie znać co o nich sądzicie!

Kategorie wpisów