Fińskie ciekawostki i zwyczaje

W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jakie są najpopularniejsze fińskie ciekawostki i zwyczaje. Zapraszamy do lektury!

Vappu

Vappu można porównać do polskiego długiego weekendu majowego, z tym, że jest to święto dedykowane studentom. W ostatnich dniach kwietnia mają swoją najhuczniejszą imprezę w roku, czyli właśnie Vappu, które oznacza Noc Walpurgi. Vappu jest symbolicznym pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Tego dnia na ulicach miast można spotkać ogromne ilości bawiących się (i często nietrzeźwych) studentów, przebranych w typowe stroje i czapeczki. Popularnym napojem spożywanym podczas Vappu jest sima – słodki napój o niskiej zawartości alkoholu, nieco przypominający miód pitny (choć na ogół zamiast miodu zawierający cukier).

Opiskelijahaalarit, lakki i opiskelijareissut

Pozostając przy życiu studenckim – Finowie obchodzą je bardzo hucznie. Każdy Fin-student posiada własny opiskelijahaalari, czyli rodzaj kombinezonu, którego kolor świadczy na ogół o przynależności np. do danej uczelni lub danej dziedziny nauki. Do kombinezonu doszywa się specjalne naszywki – haalarimerkit, a jego uwieńczeniem jest czapka przypominająca wyglądem czapkę kapitańską – lakki. Ten strój zakładany jest na wszystkie imprezy studenckie, m.in. Vappu. Ciekawostką jest to, że według tradycji nie można go prać – jedyna dopuszczalna opcja to mycie go bez uprzedniego zdejmowania. W tej operacji mogą np. pomóc Ci koledzy, szorując Cię miotłami i szczotkami. Innym ważnym elementem studenckiego życia są opiskelijareissut, czyli rejsy dla studentów (najczęściej do Sztokholmu lub Tallina), które również są okazją do hucznego imprezowania (i spożywania alkoholu ;))

Jokamiehenoikeus

Jokamiehenoikeus, czyli dosłownie „prawo każdego człowieka”, to jedno z najsłynniejszych fińskich praw. Jest to tzw. prawo do korzystania z natury. Pozwala np. na zbieranie jagód, biwakowanie w dziczy czy łowienie ryb (dopóki oczywiście tej natury nie niszczymy i przestrzegamy wyznaczonych zasad).

Najszczęśliwszy kraj świata

Finlandia już 6 razy pod rząd uzyskała w rankingu World Happiness Record tytuł najszczęśliwszego kraju świata (stan na koniec 2023 roku, czekamy na kolejny rekord :)). W rankingu pod uwagę brana jest m.in. jakość życia w danym kraju. Finowie bardzo się dziwią, gdy słyszą te statystyki, bo kojarzą im się raczej z poziomem wesołości w danym kraju 🙂

Feminizm

Feminizm jest dla Finów ważną wartością. Finki jako pierwsze uzyskały w 1905 roku prawa do głosowania, obecnie kobiety mają bardzo duży udział w polityce i osiągają w niej ogromne sukcesy. Przykładem może być chociażby była premier Finlandii, Sanna Marin.

Finnish Baby Box

Przykładem polityki przyjaznej kobietom w Finlandii może być tzw. Finnish Baby Box (fiń. äitiyspakkaus). Jest to zestaw najpotrzebniejszych rzeczy potrzebnych noworodkowi i świeżo upieczonej mamie w pierwszych miesiącach jego życia. Całość zapakowana jest w pudełko, którego można nawet użyć jako łóżeczko dla dziecka.

Sauna

Sauna jest nieodłącznym elementem kultury fińskiej. W Finlandii znajduje się najwięcej saun na świecie – około 3 miliony. To oznacza, że wszyscy Finowie mogliby skorzystać z sauny w tym samym momencie, gdyby tylko mieli na to ochotę 🙂

Muzyka metalowa

Finowie kochają metal. Podobnie jak przy ilości saun, Finlandia wygrywa również w kategorii zagęszczenia zespołów metalowych. Na 100 000 mieszkańców przypada aż 50 zespołów.

Pierwszy telefon komórkowy

Finlandia jest oczywiście ojczyzną legendarnej Nokii. Mało znanym pozostaje fakt, że to właśnie w Finlandii w 1991 wykonane zostało pierwsze połączenie głosowe z telefonu komórkowego.

Bezpieczeństwo

Finlandia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów. W tzw. eksperymencie zagubionego portfela Helsinki zajęły pierwsze miejsce na świecie, plasując znów Finlandię jako najbezpieczniejszy ze wszystkich krajów. Aż 11 na 12 zagubionych portfeli wróciło do swoich pierwotnych właścicieli.

Oczywiście to jedynie wybrane fińskie ciekawostki i zwyczaje. Obserwuj mesterowego bloga i zapisz się na nasz kurs fińskiego, by dowiedzieć się więcej!

Koniecznie odwiedź też nasze media społecznościowe 😀

Kategorie wpisów