Godziny po szwedzku

Godziny po szwedzku

Hej! Z dzisiejszego posta dowiecie się, jak odpowiedzieć na pytanie „Vad är klockan?” – tematem będą godziny po szwedzku.

No właśnie – żeby spytać się po szwedzku o godzinę, najczęściej użyjemy powyższej frazy Vad är klockan? albo Hur mycket är klockan? Zdania może trochę dziwnie brzmiące po dosłownym przetłumaczeniu na polski, ale trzeba je zaakceptować 🙂 Odpowiemy z kolei Klockan är… lub Den är… Ciekawostka – w odniesieniu do zegara (szw. en klocka) możemy też spotkać zaimek hon, np. Hon är…, czyli „Ona jest…”. Dzisiaj ten żeński zaimek odnosimy jedynie do ludzi, ale kiedyś w szwedzkim również przedmioty miały swoją „płeć” i jest to taka językowa pozostałość po tych czasach.

Do szczęścia brakuje nam więc sposobu na podanie godzin. Zazwyczaj w szwedzkim, podobnie jak w polskim, używa się systemu 12-godzinnego, czyli zarówno godzina 1-sza jak i 13-ta to po szwedzku klockan ett. Tego, czy mówimy o pierwszej w nocy czy po południu, możemy się najczęściej domyślić z kontekstu. Pomocne mogą być w tym też słówka dotyczące pór dnia:

  • på morgonen – rano, np. klockan nio på morgonen – 9 rano
  • på förmiddagen – przed południem, np. klockan elva på förmiddagen 11 przed południem
  • på eftermiddagen – po południu, np. klockan ett på eftermiddagen – 1 po południu
  • på kvällen – wieczorem, np. klockan sju på kvällen – 7 wieczorem
  • på natten – w nocy, np. klockan tre på natten – 3 w nocy

Żeby podać dokładną godzinę, przydatne będą przede wszystkim słówka:

  • över, czyli „po” w wyrażeniach takich jak fem över fem – pięć po piątej, kvart över åtta – kwadrans po ósmej

  • i – za pomocą tego przyimka budujemy takie wyrażenia jak fem i tolv – za pięć dwunasta, kvart i nio – za kwadrans dziewiąta
  • halv – jak polskie „wpół do”, tego słówka użyjemy więc mówiąc, że zostało 30 minut do jakiejś godziny, np. halv sex wpół do szóstej, halv tre – wpół do trzeciej

Żeby podkreślić, że chodzi nam dokładnie o jakąś godzinę, możemy użyć słówka prick, np. Jag har ett möte klockan prick fem – Mam spotkanie dokładnie o piątej. Jeśli z kolei chcecie podać czas jedynie w przybliżeniu, przyda się słówko omkring albo wyrażenie vid ___ tiden, np. Vi skulle träffas omkring klockan fem/vid femtiden. – Mieliśmy się spotkać około piątej.

Jeśli chcecie posłuchać, jak te wszystkie frazy brzmią, warto zajrzeć np. na ten filmik, a jak to wygląda w praktyce, zobaczycie tutaj.

Teraz już wiecie wszystko, czego potrzeba, żeby dogadać się po szwedzku w sprawie godziny. Jest to ważna sprawa, bo dla Szwedów punktualność jest istotna!

A jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wymawiać daty po szwedzku, zapraszam na mesterowego Instagrama, na którym niedawno o tym opowiadałem. Pozostając w temacie czasu: na grupie Nauka szwedzkiego na Facebooku pisałem właśnie o wyrażeniach związanych ze słowem tid. Jeśli jeszcze Was na niej nie ma, zapraszam!