Jak ćwiczyć duńską gramatykę?

Jak ćwiczyć duńską gramatykę?

Na naszym blogu była już mowa o stronach przydatnych do nauki języka duńskiego oraz porady dotyczące tego, jak uczyć się języka na własną rękę. W dzisiejszym poście znajdziecie natomiast kilka wskazówek, jak ćwiczyć duńską gramatykę.

Poszperaj w sieci

W internecie można znaleźć chyba wszystko, w tym również wiele stron, na których można ćwiczyć swoje umiejętności z zakresu gramatyki. Poniżej znajdują się linki do kilku stron, które mogą okazać się przydatne:

Czytaj

Nieważne czy jest to książka papierowa, czy tekst w formie elektronicznej, czytając poszerzamy swój zakres wiedzy poznając nie tylko nowe słówka, ale również nowe konstrukcje gramatyczne. Częste czytanie utrwala w pamięci prawidłową pisownię wyrazów i składnię zdań.

Zaopatrz się w podręcznik

Do nauki gramatyki można również podejść w nieco bardziej tradycyjny sposób i po prostu zakupić podręcznik, w którym znajdziemy zarówno wyjaśnienie wybranych zagadnień jak i ćwiczenia do uzupełnienia. Ja na studiach korzystałam z podręczników z serii Troll. Pierwsza część jest przeznaczona dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z językiem duńskim, druga natomiast dla bardziej zaawansowanych. Polecam również repetytorium języka duńskiego – w tej książce znajdziemy wiele zasad gramatycznych, a po każdym zagadnieniu również zestaw ćwiczeń.

Dużo pisz

Samodzielne pisanie jest bardzo ważne w procesie zapamiętywania zasad gramatycznych rządzących danym językiem. Dzięki temu można wykorzystać swoją wiedzę w praktyce. Warto pisać nawet krótkie teksty, możesz zacząć od napisania np. sprawozdania z wczorajszego dnia lub recenzji ulubionej książki. Po napisaniu tekstu warto do niego wrócić, by sprawdzić czy nie zostały popełnione jakieś błędy.

Oglądaj filmy i seriale

Czy można połączyć naukę z przyjemnością? Oczywiście, że tak! Oglądanie duńskojęzycznych filmów/seriali z pewnością pomoże Ci przyswoić nowe konstrukcje gramatyczne i zwroty z języka codziennego, a przy okazji miło spędzisz czas wolny. Jeśli nie wiesz, co obejrzeć w ten weekend sprawdź naszą serialową polecajkę.

Więcej o duńskim słownictwie i gramatyce znajdziesz na naszej grupie na facebooku.
Zapraszamy też na naszego instagrama.

Życzę miłej nauki!
Natalia Szymańska

Kategorie wpisów