Jak ćwiczyć szwedzką gramatykę?

Jak ćwiczyć szwedzką gramatykę?

Hej! Dzisiaj trochę o tym, jak ćwiczyć szwedzką gramatykę – oczywiście najważniejsze jest, żeby potrafić się skutecznie porozumieć w obcym języku, ale naprawdę przydatne do tego jest opanowanie zasad nim rządzących. Dlatego poniżej możecie przeczytać o kilku rzeczach, które mi pomagały i wciąż pomagają w językowej podróży. Mam nadzieję, że dla Was też będą przydatne!

1. Wybierz odpowiedni podręcznik

Podstawową sprawą jest najczęściej wybranie podręcznika – osobiście lubię korzystać z Trolla – jest po polsku, teoria jest naprawdę szczegółowo wytłumaczona, znajdziecie też tam sporo ciekawych ćwiczeń. Moim drugim faworytem jest Form i fokus – już w całości po szwedzku, ale też można z niego naprawdę sporo wynieść. Warto pamiętać, że są to podręczniki typowo gramatyczne – przede wszystkim do przećwiczenia gramatycznych konstrukcji, a niekoniecznie do mówienia czy czytania dłuższych tekstów.

2. Znajdź swoje słabe punkty

Zastanówcie się, co jest dla Was najtrudniejsze w języku – ta rada dotyczy raczej tych, którzy już trochę szwedzkiego liznęli. Jeśli dopiero zaczynacie, nowe i trudne jest najpewniej wszystko 🙂 Ale warto zrobić sobie taki „rachunek sumienia”, w czym może pomóc jeden z wielu dostępnych w internecie testów, np.:

W każdym języku możemy napotkać nieco inne wyzwania – w szwedzkim na przykład znajdziemy stosunkowo niewiele przypadków, wzorów odmiany itp., ale z doświadczenia wiem, że na szyk zdania, przyimki czy określoność rzeczowników trzeba mocno uważać! Dobrze jest więc zastanowić się, co jest najtrudniejsze dla Was.

3. Rób fiszki

Czy to w papierowej formie czy w jednej z wielu aplikacji (osobiście mogę polecić Quizlet – https://quizlet.com/pl), zapisywanie nowych i ciekawych konstrukcji jest zawsze dobrym pomysłem. Dzięki temu będziecie mogli później sprawdzić lub spytać kogoś, skąd dana konstrukcja się wzięła, a z czasem Wasza „baza” gramatyki i ciekawych słówek będzie się robić coraz większa!

4. Dużo słuchaj

Osłuchanie się z językiem jest bardzo przydatne, i nie chodzi tylko o samą wymowę – słuchając szwedzkich programów czy oglądając szwedzkie filmy i seriale mimochodem wyłapiecie, jakich konstrukcji używają Szwedzi. Jeśli chodzi o programy, super są nyheter på lätt svenska – wydania wiadomości specjalnie stworzone z myślą o uczących się i odpowiednio dostosowane, jeśli chodzi o tempo i gramatykę.

A jeśli chcecie się zrelaksować i przy okazji nauczyć się czegoś nowego, z pomocą przychodzi choćby Language learning with Netflix – wtyczka do przeglądarki, dzięki której będziecie mogli podczas oglądania filmu czy serialu na Netfliksie włączyć napisy w dwóch językach, np. po polsku i po szwedzku : ) : ) A o kilku ciekawych szwedzkich propozycjach możecie przeczytać tutaj: https://www.mester.pl/szwedzkie-seriale-polecajka/

5. Rozmawiaj!

Punkt może oczywisty, ale warto pamiętać, że gramatyki nie uczymy się po to, żeby umieć robić kolejne zadania w podręczniku, a żeby potrafić się porozumieć. Przydaje się więc „potrenować” z kimś wyuczone zasady i konstrukcje. Czy to na kursie językowym (polecamy się – ), z nativem czy znajomym, rozmowa jest zawsze okazją do sprawdzenia swoich umiejętności. Najważniejsze to nie bać się mówić i zwracać uwagę na to, co możemy jeszcze poprawić, a postępy przychodzą naprawdę szybko!

Oczywiście po gramatyczne ciekawostki i nie tylko zapraszam na grupę Nauka szwedzkiego i na mesterowego Instagrama

Szymon