Jak ćwiczyć mówienie po duńsku?

Jak ćwiczyć mówienie po duńsku?

Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się już post o tym jak ćwiczyć duńską gramatykę. W dzisiejszym poście znajdziecie natomiast kilka wskazówek jak ćwiczyć mówienie po duńsku. Mówienie w języku obcym sprawia trudność wielu osobom uczącym się. Nie należy jednak unikać ćwiczenia konwersacji, warto też już od początku nauki przywiązywać wagę do wymowy poszczególnych słów i fraz. 

A teraz kilka porad na to, jak można przełamać barierę i zacząć mówić po duńsku:

  • Czytaj na głos 

Na samym początku często odczuwa się stres w związku z rozmową w języku duńskim z drugą osobą, dobrym pomysłem może się więc okazać mówienie do samego siebie. W domowym zaciszu możesz zacząć na przykład od czytania krótkich tekstów  na głos, by przyzwyczaić się do tego, jak twój aparat mowy pracuje podczas używania duńskiego. Możesz również sam zadać sobie pytanie na konkretny temat i sformułować na nie odpowiedź – pozwoli to na nieco bardziej spontaniczną konwersację z samym sobą.

  • Skorzystaj z internetu: wideorozmowy i gry komputerowe

Jak już podkreślałam w poprzednich postach, internet może okazać się niesamowicie pomocny podczas nauki języka obcego. Jeśli przeraża Cię rozmowa na żywo, możesz przeprowadzić wideorozmowę ze swoim znajomym, który również posługuje się językiem duńskim. Jeśli natomiast grasz w gry komputerowe, może to właśnie społeczność graczy okaże się dobrym miejscem do znalezienia partnera do rozmowy.

  • Nie przejmuj się, jeśli zabraknie Ci słów

Z własnego doświadczenia wiem, że czasem chcesz coś powiedzieć ale po prostu… brakuje Ci słów. To się zdarza! Nie przejmuj się, gdy zapomnisz lub po prostu nie znasz jakiegoś słowa. Możesz je po przecież pominąć lub spróbować wytłumaczyć naokoło, co masz dokładnie na myśli. Twój rozmówca na pewno zrozumie, o czym mowa.

  • Porozmawiaj z lektorem

Jeśli poszukujesz doświadczonego rozmówcy, który posiada dużą wiedzę na temat języka i w razie czego poda ci pomocną dłoń, polecam zapisanie się na indywidualny kurs językowy. Jeśli natomiast wolisz rozmowę w towarzystwie – zajęcia grupowe będą dla Ciebie idealne. W Mesterze możesz zapisać się zarówno na kurs stacjonarny jak i online. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zapisów na kurs? Kliknij w link: *klik*.

  • Łap każdą okazję do rozmowy

Mówienie po duńsku może na początku przysparzać problemów, ale nie można się zniechęcać! Wybierasz się na krótki wypad do Danii? Nie wstydź się i postanów sobie, że będziesz posługiwać się tylko językiem duńskim – nawet zamawianie kawy jest dobrym ćwiczeniem. 

Więcej o duńskim słownictwie i gramatyce znajdziesz na naszej grupie na facebooku.
Zapraszamy też na naszego instagrama.

Powodzenia!

Kategorie wpisów