Jak ćwiczyć norweską gramatykę? 

Jak ćwiczyć norweską gramatykę?

Hej! Jakiś czas temu polecaliśmy strony przydatne do nauki norweskiego *kliknij tutaj* oraz przedstawiliśmy 8 sposobów na naukę norweskiego w domowym zaciszu *kliknij tutaj*. Natomiast w dzisiejszym wpisie zdradzę Ci moje sprawdzone sposoby na to jak ćwiczyć norweską gramatykę.

1. Korzystaj z dobroci Internetu

W Internetowym świecie dosłownie roi się od stron, na których możesz sprawdzić swoją wiedzę z zakresu gramatyki, lecz to nie ilość ma znaczenie, a jakość. Poniżej znajdziesz przydatne strony do ćwiczenia norweskiej gramatyki:

2. Zaprzyjaźnij się z Trollem

Nie ma co się oszukiwać, zanim zaczniemy używać języka czy to w mowie czy w piśmie – zasady gramatyczne trzeba zapamiętać i zrozumieć. Aby tak właśnie się stało, należy po prostu robić gramatyczne ćwiczenia. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się tradycyjna papierowa książka. Osobiście polecam Trolla 1 (dla osób początkujących) oraz Trolla 2 (dla osób średnio zaawansowanych), gdzie znajdziecie opisy podstawowych zagadnień norweskiej gramatyki wraz z licznymi przykładami oraz ćwiczeniami.

3. Pisz po norwesku

Teksty wcale nie muszą być obszerne na kilka stron, tak naprawdę wystarczy kilka zdań. Wybierz temat który Cię interesuje lub opisz po prostu jak Ci mija dzień. Podczas pisania korzystaj ze słownika i urozmaicaj tekst o wyrażenia czy idiomy. Na drugi dzień wróć do napisanego tekstu, aby sprawdzić czy nie ma w nim błędów. Szybko zauważysz postępy!

4. Czytaj i utrwalaj

Wiadomo, że podczas nauki języka mamy do czynienia z tekstem. Jednak w tym punkcie nie chodzi o czytanki z podręcznika, lecz o norweskie artykuły czy też książki, dzięki którym utrwalimy poznane konstrukcje gramatyczne. Warto po przeczytaniu takiego tekstu napisać krótkie podsumowanie, streszczenie. Da Ci to możliwość szybszego utrwalenia i zapamiętania najważniejszych wyrażeń i nowych słów oraz zastosowania w praktyce różnych zasad gramatycznych.

5. Oglądaj norweskie filmy/seriale

Koniecznie z napisami! W ten sposób poznasz i zapamiętasz często używane zwroty i konstrukcje gramatyczne. Nie dość, że miło spędzisz czas, to przy okazji nauczysz się czegoś nowego. *Tutaj* znajdziesz listę polecanych przez nas Netflixowych seriali, a *tutaj* nasze ulubione serialowe pozycje z NRK.

A teraz nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Ci przyjemnej i owocnej nauki!

– Więcej materiałów do nauki znajdziesz na naszej fejsbukowej grupie Nauka norweskiego. Dołącz do niej już teraz!
– Jesteśmy także na insta: @mester_poznan
– Masz swoje propozycje odnośnie tematów lub inne pytania? Pisz śmiało na naszego maila kontakt@mester.pl

Roksana Bąk

Kategorie wpisów