Jak ćwiczyć rozumienie duńskiego ze słuchu?

Jak ćwiczyć rozumienie duńskiego ze słuchu?

Jakiś czas temu pisaliśmy już o tym jak ćwiczyć mówienie po duńsku. W dzisiejszym poście ciąg dalszy mesterowych porad. Tym razem znajdziecie tu kilka wskazówek dotyczących tego jak ćwiczyć rozumienie duńskiego ze słuchu.

  • Oglądaj filmy z napisami

Oglądasz już duńskie seriale i programy telewizyjny, ale boisz się, że ucieknie ci część fabuły więc włączasz polskie napisy? Zrezygnuj z nich na rzecz napisów w języku duńskim. Na początku może wydawać się to trudne, ale uwierz że twój umysł szybko sprosta nowemu wyzwaniu. Oprócz tego, co proponuje Netflix, możesz też znaleźć przeróżne programy i seriale na dr.dk. Zastanawiasz się co obejrzeć? Może nasza polecajka pomoże ci wybrać.

  • Posłuchaj podcastów

Lubisz słuchać podcastów kryminalnych? A może wolisz słuchać czegoś o tematyce kulturowej w drodze do pracy? Spróbuj przerzucić się z podcastów w języku polskim na te w języku duńskim. Z pewnością znajdziesz coś, co Cię zainteresuje. Pod tym linkiem znajdziesz listę 100 najpopularniejszych duńskich podcastów ⇨ podtail.com 

  • Pliki audio + ćwiczenia

Ta metoda może brzmieć trochę “szkolnie”, ale czasami warto do niej wrócić. Zarówno w podręcznikach z płytami, jak i w internecie znajdziecie nagrania przygotowane przez profesjonalnych lektorów wraz z arkuszami pytań do treści. Poniżej kilka przykładowych linków ⇩⇩⇩

Lyt og forstå 

Lytteøvelser

Lytteøvelser – begyndere

  • Słuchaj języka codziennie

Wiem, że nie każdego dnia ma się ochotę lub czas na naukę, ale są sposoby by wpleść język duński również w chwilach relaksu lub podczas wykonywania codziennych obowiązków. Warto wprowadzać elementy języka do codziennego życia – to też jest rodzaj nauki. Wracasz samochodem z pracy i stoisz w korku? Puść sobie duńską playlistę (np. tą od Mestera)! 🙂 Chcesz odpocząć i obejrzeć coś wieczorem? Wybierz produkcje duńskojęzyczne! 

Więcej o duńskim słownictwie i gramatyce znajdziesz na naszej grupie na facebooku.
Zapraszamy też na naszego instagrama.

Powodzenia!
Natalia Szymańska

Kategorie wpisów