Jak ćwiczyć rozumienie szwedzkiego ze słuchu?

Jak ćwiczyć rozumienie szwedzkiego ze słuchu?

Często słyszę opinie, że szwedzka fonetyka jest najtrudniejszą częścią języka, a rozumienie ze słuchu potrafi faktycznie sprawiać kłopoty. Oczywiście wszystko przychodzi z czasem i najważniejsze, by się nie poddawać! Ale oczywiście da się nieco sprawę ułatwić – dlatego dzisiaj kilka wskazówek, jak ćwiczyć rozumienie szwedzkiego ze słuchu.

Słuchaj dużo z różnych źródeł

Żeby więcej rozumieć ze słuchu, trzeba więcej słuchać – oczywista sprawa, ale wydaje mi się, że warto przy okazji zwrócić uwagę na to, żebyśmy osłuchiwali się z różnymi wariantami szwedzkiego. Zróżnicowanie dialektalne potrafi być w Szwecji całkiem spore, podobnie różnice między nieco bardziej oficjalnym i potocznym językiem.

Zawsze polecam https://www.svtplay.se/, stronę szwedzkiej telewizji, na której możecie znaleźć całe mnóstwo materiałów – od poważnych, politycznych tematów po luźne rozrywkowe programy. Oglądanie filmów czy seriali też jest super, bo słuchamy bardzo wielu wariantów języka – no i możemy zawsze powiedzieć, że wcale się przy nich nie lenimy, a się uczymy 🙂 Jeśli chcemy mieć napisy w dwóch językach, pomocna jest np. wtyczka Language learning with Netflix, o której pisałem tutaj: https://www.mester.pl/jak-cwiczyc-szwedzka-gramatyke/.

Warto też rozejrzeć się za e-bookami – chyba największą szwedzką stroną, gdzie można je kupić, jest https://www.bokus.com/ljudbocker. A z darmowych rzeczy ciekawe są tzw. Radionoveller, które znajdziecie na stronie szwedzkiego radia: https://sverigesradio.se/radiofoljetongenradionovellen E-booki są czytane przez profesjonalistów czy samych autorów, więc możemy być pewni, że będziemy osłuchiwać się ze szwedzkim w najlepszym wydaniu!

Dobierz materiały do swojego poziomu

Warto stawiać sobie wyzwania, również przy nauce języka, ale z drugiej strony lepiej nie przesadzać z trudnością tekstów – jeśli od razu zaczniemy korzystać z trudnych materiałów, możemy się szybko zniechęcić. Słyszałem o zasadzie, że najlepiej, jeśli rozumiemy około 90 procent z tego, czego słuchamy – jeśli niewiele wyłapujemy, może być to frustrujące, ale z drugiej strony jeśli rozumiemy dosłownie wszystko, mało się nauczymy.

Jeśli np. słuchamy wiadomości, warto więc zacząć od uproszczonych Nyheter på lätt svenska: https://www.svtplay.se/nyheter-pa-latt-svenska, a z czasem przerzucić się na tradycyjne wydanie. Pomocny jest też np. kanał Svenska med Kalle na Youtubie: https://www.youtube.com/channel/UCCqhhU0jGE5ix-K3Q1d1yQA – znajdziecie tam wiele filmików na wcale niełatwe tematy, ale wytłumaczone w całkiem przystępny sposób.

Słuchaj tego, co Cię naprawdę interesuje

Rada pewnie tym ważniejsza, im więcej już rozumiecie – rzeczy do słuchania dostępne na samym początku mogą nie być szczególnie fascynujące, jeśli chodzi o treść 🙂 Kiedy nasz szwedzki staje się coraz lepszy, możemy sięgać po coraz to ciekawsze rzeczy. Oprócz tego, co już polecałem, wspomnę jeszcze o stronie Podtoppen: https://poddtoppen.se/. Znajdziecie tam całe mnóstwo podcastów o bardzo różnej tematyce, także każdy znajdzie coś dla siebie. Warto o tym pamiętać – nie ma co zmuszać się do słuchania czegoś, co nas zupełnie nie interesuje! Dużo łatwiej wtedy stracić koncentrację i się „wyłączyć”.

Oczywiście szwedzkiego możecie posłuchać też na naszym Instagramie: https://www.instagram.com/mester_poznan/, a po kolejne językowe wskazówki zapraszam na grupę Nauka szwedzkiego na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/naukaszwedzkiego

Hej då!
Szymon : )