Jak ćwiczyć rozumienie norweskiego ze słuchu?

Jak ćwiczyć rozumienie norweskiego ze słuchu?

W dzisiejszym wpisie znajdziesz porady jak ćwiczyć rozumienie norweskiego ze słuchu, a do tej pory pojawiły się już porady dotyczące nauki norweskiej gramatyki oraz ćwiczenia mówienia po norwesku.

A jak ćwiczyć rozumienie ze słuchu? Przede wszystkim otocz się językiem norweskim na co dzień.

– Słuchaj norweskiego radia na NRK Radio, gdzie znajdziesz ciekawe audycje i oczywiście norweskojęzyczne piosenki. Skup się na tym co słyszysz, a jeśli nie rozumiesz całej treści piosenki, to poszukaj tekstu w Internecie np. na tekstowo.pl A na mesterowym Spotify znajdziesz kilka playlist, które ułatwią Ci to zadanie.

– Kolejnym sprawdzonym sposobem jest oglądanie norweskich filmów i seriali. Z łatwością znajdziesz je na Netflixie oraz NRK. W poprzednich wpisach polecaliśmy nasze ulubione produkcje: 3 norweskie seriale, które musisz zobaczyć, norweskie seriale – polecajka, norweskie filmy – polecajka.

– Ale jak zrozumieć norweski ze słuchu skoro istnieje tyle dialektów? Z nimi również trzeba się osłuchać. W tym przypadku polecam Dialektriket – jest to serial rozrywkowy o dialektach norweskich.

– W lepszym rozumieniu mówionego norweskiego pomoże Ci także YouTube, na którym nie brakuje treści przydatnych do osłuchania się z norweskim. Pomoże Ci w tym np. kanał Norsklærer Karense, Speak Norsk, Simple Norwegian, Easy Languages. Wskazówki dotyczące nauki znajdziesz także na naszym mesterowym YouTubie: https://www.youtube.com/watch?v=Q4RFbY1LE0Y

– Świetną opcją są również podcasty! Znajdziesz je na przykład na wcześniej wspomnianym NRK Radio np. Lørdagsrådet, w którym prowadząca co tydzień zaprasza innych gości i razem z nimi udziela porad swoim słuchaczom. Kolejny podcast, na który warto zwrócić uwagę to Konspirasjonspodden, w którym co tydzień jest mowa o innej teorii spiskowej.

– Norweskiego posłuchasz też na Instagramie – zaobserwuj konta Norwegów i Norweżek, na których dużo mówią na insta stories np. @helsesista, @tegnkalender.

– Więcej materiałów do nauki znajdziesz na naszej fejsbukowej grupie Nauka norweskiego. Dołącz do niej już teraz!
– Jesteśmy także na insta: @mester_poznan
– Masz swoje propozycje odnośnie tematów lub inne pytania? Pisz śmiało na naszego maila kontakt@mester.pl

Roksana Bąk

Kategorie wpisów