Hej! Pewnie część z was uczy się języka, bo planujecie wyjechać do Szwecji (albo już tam mieszkacie) i szukać tam pracy. Dlatego warto wiedzieć, jak napisać CV i podanie po szwedzku – poniżej znajdziecie listę słówek, które to zadanie ułatwią ✔️ Warto je znać, żeby dobrze zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy!
Jeśli chodzi o samo słówko CV, to tu nie ma problemu, bo wygląda tak samo jak po polsku – Czasem dochodzi do tego list motywacyjny – po szwedzku ett personligt brev. Podanie o pracę to z kolei en jobbansökan. A jak za samo CV się zabrać? Po pierwsze warto, żeby miało przejrzystą strukturę – może być w tym pomocny podział np. na takie sekcje:
- utbildning – wykształcenie
- arbetslivserfarenhet – doświadczenie zawodowe
- kontaktuppgifter – dane kontaktowe
- sammanfattning – podsumowanie
Gdy opisujemy swoje zawodowe doświadczenie, warto zawrzeć informacje o takich rzeczach jak:
- yrkestitel – tytuł zawodowy
- arbetsgivare – pracodawca
- kompetens – kwalifikacje
- yrkesmål – cel zawodowy
- arbetsuppgifter – obowiązki zawodowe
Dobrze też pochwalić się takimi rzeczami, jak:
- färdigheter/kunskaper – umiejętności, np.:
- datorkunskaper – umiejętności komputerowe
- språkkunskaper – umiejętności językowe
- referenser – referencje
- körkort – prawo jazdy
- intressen – zainteresowania
Czasem też musimy załączyć w CV jakieś dodatkowe pliki – możemy umieścić je w dziale bifogade filer.
A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej – wiele pomocnych wskazówek jest m.in. na stronie szwedzkiego Arbetsformedlingen, czyli Urzędu Pracy, czy na stronie: https://www.poolia.se/karriar/tips/hur-skriver-man-ett-cv/. Wzory CV, którymi możecie się zainspirować, znajdziecie tutaj: https://www.cv-mallen.se/.
Mam nadzieję, że post był pomocny! Oczywiście dużą zaletą dla pracodawcy jest dobra znajomość szwedzkiego – jeśli chcecie się podszkolić, zapraszamy do nas np. na intensywne wakacyjne kursy : ) : ) : )