Jak Dania dba o środowisko?
Jak powszechnie wiadomo, kraje skandynawskie słyną z dużego zaangażowania w ochronę środowiska oraz świadomości ekologicznej. Czym wyróżnia się Dania na tle innych państw? O tym jak Dania dba o środowisko, dowiesz się z dzisiejszego wpisu!
Energia wiatrowa i odnawialne źródła energii
Dania ma najwyższy na świecie udział energii wiatrowej w ogólnej produkcji energii elektrycznej.
Emisja ze średniej kilowatogodziny zużytej w duńskich gniazdkach w 2022 roku wyniosła 124 gramy CO2 na KWh. Zawartość CO2 w duńskim zużyciu energii elektrycznej spadła o 71% od 2010 roku. Jest to częściowo konsekwencją tego, że Dania zainwestowała w energię odnawialną i zużywa coraz mniej węgla, ropy i gazu. W ciągu ostatnich 15 lat zużycie węgla w Danii spadło o 83%, a gazu ziemnego o 50%. W 2022 roku 48 %duńskiego zużycia energii elektrycznej pochodziło z energii wiatrowej. 16% duńskiego zużycia energii elektrycznej pochodziło ze zrównoważonej biomasy w 2022 roku. 6% duńskiego zużycia energii elektrycznej pochodziło z energii słonecznej w 2022 roku.
Dania jest również światowym liderem w dziedzinie produkcji turbin wiatrowych. Około 90% krajowej produkcji jest eksportowana, co zaspokaja 38% światowego rynku turbin wiatrowych.
Kolejnym, nie tak dawno ogłoszonym przez ministerstwo klimatu, energii i zaopatrzenia, będące jak dotąd największym projektem budowlanym Danii, to plan budowy pierwszej na świecie sztucznej wyspy produkującej i magazynującej energię elektryczną z morskich farm wiatrowych o powierzchni co najmniej 120 000 metrów kwadratowych. Ma powstać około 80 km od wybrzeża Jutlandii. W ten sposób możliwe ma być zaopatrzenie 10 milionów gospodarstw domowych w Danii i krajach sąsiednich. Plan zakłada wybudowanie do 2030 roku dwóch wysp – jednej sztucznej na Morzu Północnym i drugiej na Morzu Bałtyckim. Tutaj brana pod uwagę lokalizacja to Bornholm.
Neutralność emisji dwutlenku węgla
Kopenhaga miała zostać pierwszą na świecie stolicą, która osiągnęła neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla, jednak celu nie uda się osiągnąć do 2025 roku, jak pierwotnie zakładano. Cel kopenhaski z 2009 roku został opisany w międzynarodowych mediach, a premier Mette Frederiksen podzieliła się ambicjami stolicy ze światowymi przywódcami podczas szczytu C40 w Kopenhadze Niestety cel neutralnej węglowo Kopenhagi do 2025 roku nie jest już realny po tym, jak spalarnia ARC zrezygnowała z ubiegania się o wsparcie państwa dla instalacji wychwytującej CO2 ze swojego komina.
System kaucyjny
W Danii, jak i w pozostałych krajach nordyckich, obowiązuje system kaucyjny na butelki i puszki, a 2019 rok był rekordowym dla duńskiego recyklingu: 92%, czyli ponad 1,4 miliarda butelek i puszek objętych systemem kaucji zostało poddanych recyklingowi. Pozwoliło to oszczędzić klimatowi ponad 150 000 ton dwutlenku węgla. Recykling przyniósł ponadto miliardowe obroty duńskiemu operatorowi systemu kaucji i zwrotu. Czekamy na podobne rozwiązanie w Polsce!