Jak Szwecja dba o środowisko?
Szwecja, podobnie jak cała Skandynawia, kojarzy się chyba większości osób z piękną, nietkniętą przyrodą. To jak najbardziej prawda, również dlatego, że bardzo o tę przyrodę dbają – a jak Szwecja dba o środowisko?
Segregacja i recykling
W Szwecji segregacja odpadów jest niezwykle ważna. Szwedzi naprawdę dbają o to, żeby wszystkie śmieci trafiły do odpowiedniego kontenera. Jak dużą wagę do tego przykładają, pokazuje chociażby to, że na początku lat dwutysięcznych powstała organizacja sopspjoner, czyli „śmieciowych szpiegów”. Mieli oni za zadanie dbać o to, żeby wszyscy odpowiednio segregowali śmieci. Sprawę u łatwia samo państwo – w większości miejsc są osobne kontenery na różnego rodzaju odpady. Ponadto, Szwecja aktywnie promuje recykling, ponieważ wiele produktów jest wytwarzanych z surowców wtórnych.
Import śmieci
Ze swoimi śmieciami Szwedzi radzą sobie tak dobrze, że muszą je też… importować z innych krajów! A dlaczego? Około połowa śmieci jest w Szwecji poddawana recyklingowi, a druga ich część jest prawie w całości zużywana w spalarniach odpadów, gdzie produkuje się z nich energię. Spalarnie te potrzebują jednak naprawdę sporej ilości śmieci, żeby w ogóle działać, stąd potrzeba importować je z innych krajów – rocznie przywozi się ich prawie półtora miliona ton! Przynosi to też korzyści finansowe, bo m.in. Norwegia, Wielka Brytania oraz Irlandia płacą Szwecji, żeby pozbyć się swoich śmieci. Można powiedzieć więc, że Szwecja jest na tyle ekologiczna, że pomaga innym krajom w utylizacji ich odpadów 🙂
Odnawialne źródła energii
Szwedzi mają ambitny plan, żeby do 2040 roku w 100 procentach opierać swoją energetykę na odnawialnych źródłach energii i na razie wygląda na to, że są na dobrej drodze! Szwecja jest jednym z liderów w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Obecnie ponad połowa zużywanej energii w Szwecji pochodziło z odnawialnych źródeł, takich jak energia wiatrowa, wodna i słoneczna. Kraj ten posiada również jeden z największych w Europie energetyki wiatrowej, a także rozwija technologie energetyki słonecznej. Dzięki temu jest dzisiaj krajem niezależnym od ropy z innych państw.