Jak zostać poliglotą?

Poliglota to osoba, która zna i potrafi używać kilku języków, zwykle przynajmniej trzech w stopniu komunikatywnym. Jak zostać poliglotą? W tym poradniku spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, dając wskazówki, jak uczyć się kilku języków jednocześnie. 

Skąd się biorą poligloci? 

Poliglotą można zostać na różne sposoby. Niektórzy rodzą się w wielojęzycznych rodzinach i uczą się kilku języków od najmłodszych lat. Inni już w szkole odkrywają łatwość przyswajania gramatyki i słówek, i idą za ciosem. Jeszcze inni zaczynają uczyć się języków w późniejszym okresie życia, z powodu przeprowadzki lub osobistych zainteresowań.

Jedną wspólną cechą osób, które odniosły sukces w nauce języków, jest brak obaw przed popełnianiem błędów i ciągłe podejmowanie prób. Nauka nowego języka może być wyzwaniem, ale jest też niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Dzięki zaangażowaniu i wytrwałości każdy może zostać poliglotą!

Jak zostać poliglotą — nauka kilku języków jednocześnie

Znajomość kilku różnych języków przynosi wiele korzyści — co do tego nie ma wątpliwości. Dzięki ogromnym zasobom dostępnym w dzisiejszych czasach nie ma wymówek, żeby nie zacząć uczyć się nowego języka. Oto kilka wskazówek, jak zostać poliglotą:

1. Zacznij wcześnie. I nie chodzi tu o często powtarzany mit, że dzieci mają większą zdolność do przyswajania nowych języków. Owszem, dzieci łatwiej wychwytują różnice w wymowie, ale z kolei dorośli mają przewagę w opanowywaniu zasad gramatycznych. Zasada „im wcześniej, tym lepiej” odnosi się w tym kontekście do nieodkładania na później swoich planów i marzeń dotyczących nauki języków. Jeśli marzy Ci się opanować wszystkie języki skandynawskie, realizacja może zająć Ci kilka lat, więc lepiej zacznij już teraz od jednego z nich. Może na początek nauka norweskiego? Przez wielu badaczy jest uważany za najłatwiejszy z języków skandynawskich.

2. Zanurz się. Najlepszym sposobem nauki nowego języka jest zanurzenie się w nim. Zapisz się na kurs, ale poza tym, jeśli możesz, jedź do kraju, w którym mówi się tym językiem. Staraj się mówić w nim jak najwięcej, nawet jeśli masz go przy tym okropnie kaleczyć. Jeśli nie możesz podróżować, w internecie i bibliotekach znajdziesz wiele materiałów, które pomogą Ci zanurzyć się w nowym języku. Sięgnij po podcasty, muzykę, filmy. Jeśli lubisz seriale kryminalne, nauka języka duńskiego stanie się przyjemnością podczas oglądania Forbrydelsen, Mostu nad Sundem, Millenium czy Kalifatu (sprawdź je, nawet gdy wybrałeś inne języki, mają świetne noty).

3. Znajdź partnera językowego. Świetnym sposobem na ćwiczenie nowego języka jest znalezienie native speakera, który uczy się polskiego. W ten sposób możecie sobie nawzajem pomagać i ćwiczyć mówienie w nowym języku. Jeśli trudno Ci znaleźć taką osobę, spróbuj nawiązać kontakt z ludźmi, którzy też uczą się języka, który wybrałeś. W social mediach jest wiele grup łączących ludzi ze wspólnymi językowymi. Są również grupy dla poliglotów, na których można poznać nowe triki ułatwiające naukę kilku języków naraz.

4. Korzystaj z technologii. Istnieje wiele wspaniałych aplikacji i stron internetowych, które mogą pomóc w nauce nowego języka, a nawet kilku języków jednocześnie. Korzystaj z tych zasobów, aby uzupełniać swoją naukę i ćwiczyć tak często, jak to możliwe. Niektóre z nich wykorzystują metodę grywalizacji, zamieniając naukę w zabawę z elementem rywalizacji. To może dodatkowo motywować do przyswajania nowych słówek i zasad.

5. Bądź cierpliwy. Nauka nowego języka wymaga czasu i wysiłku. Nie zniechęcaj się, jeśli nie zauważysz natychmiastowych rezultatów. Niektórzy twierdzą, że aby opanować języki skandynawskie trzeba dobrych kilku lat. Dla niektórych jest to prawdą, ale w przypadku dobranych metod nauki czasami wystarczy zaledwie kilka miesięcy, by bez zażenowania zamówić lody podczas wizyty w Sztokholmie. Nie przestawaj, a w końcu staniesz się biegły w nowym języku.

3 ważne zasady poliglotów 

Niektórzy twierdzą, że nauka kilku języków naraz jest mało efektywna. Lingwiści otwarcie się temu sprzeciwiają, podpowiadając jednocześnie, że wszystko pójdzie gładko, jeśli będziemy stosować się do trzech zasad

  • najlepiej uczyć się maksymalnie dwóch nowych języków w tym samym czasie, 
  • dobrze jest wybrać języki, które są od siebie różne — czyli nauka języka szwedzkiego może iść w parze np. z nauką hiszpańskiego,  
  • 80% swojego czasu i zaangażowania warto poświęcić na trudniejszy język, 20% na łatwiejszy. 

Jednym z trików poliglotów jest również uczenie się każdego z tych języków w innym miejscu i czasie.

Podsumowanie 

Niektórym osobom najlepiej wychodzi nauka kilku języków jednocześnie, podczas gdy inni wolą skupić się na jednym języku na raz. Nie ma jednej dobrej lub złej drogi do zostania poliglotą; ostatecznie to Ty sam decydujesz, jakie podejście będzie dla Ciebie najlepsze. Najważniejsza w tej drodze jest wytrwałość i zaangażowanie. Jeśli Twoim marzeniem jest rozszerzyć listę znanych języków o któryś z języków skandynawskich, sprawdź ofertę naszej szkoły. 

Kategorie wpisów