Język duński: Tivoli

Tivoli
park rozrywki w sercu Kopenhagi

Park Tivoli powstał z inicjatywy Georga Carstensena, jego otwarcie odbyło się w 1843 roku, co czyni go drugim najstarszym parkiem rozrywki na świecie. Jest to również jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc tego typu w Europie.

Atrakcje

Tivoli może poszczycić się szeroką ofertą atrakcji, są tam między innymi kolejki górskie, karuzele, budynki w stylu orientalnym, restauracje, różne gry i sklepiki typowe dla parków rozrywki.

Wieczorami park jaśnieje licznymi światełkami i lampkami, dzięki czemu panuje tam niemal baśniowa atmosfera. Szczególnie zimą, przyjemnie jest przechadzać się oświetlonymi alejkami, popijając gorący gløgg.

Można również liczyć na występy taneczne, teatralne i koncerty np. odbywająca się od lat 90. seria koncertów Fredagsrock. Sezonowo odbywają się tam też różne wydarzenia, takie jak Bożonarodzeniowy Jarmark czy obchody Halloween.

Rutschebanen

Kolejka górska zbudowana w 1914 roku. Ma ponad 12 metrów wysokości i jest jedną z najstarszych działających do tej pory drewnianych kolejek na świecie.

Tivoli-Garden

Tivoli-Garden, czyli Gwardia Tivoli, to zespół muzyczny, mający w swoim składzie dzieci w wieku od 9 do 16 lat. Ich występy można podziwiać w sezonie letnim i w okresie Bożego Narodzenia, biorą też udział w paradach.

Tivolis Koncertsal

Pierwsza sala koncertowa spłonęła w 1944 roku, w wyniku działań wojennych, jednak już w 1956 roku wybudowano nową, która stoi w parku do dziś. Tam odbywa się większość koncertów i występów artystycznych. W podziemiach sali znajduje się natomiast akwarium, gdzie można podziwiać ponad sto gatunków tropikalnych ryb.

Ciekawostki
  • Podobną wizyta w Tivoli zainspirowała Hansa Christiana Andersena do napisania baśni ‘’Słowik’’ (duń. Nattergallen).
  • Park Tivoli stał się również inspiracją dla Walta Disneya, który po odwiedzinach w nim, zapragnął panującą tam radosną atmosferę odtworzyć w swoim własnym parku.
  • Georg Carstensen, założyciel Tivoli, zachęcił króla Christiana VIII do udostępnienia ziemi pod budowę parku, mówiąc: “gdy ludzie bawią się dobrze, nie myślą o polityce”.

Więcej informacji na temat parku znajdziesz na stronie: tivoli.dk.

Natalia Szymańska

Kategorie wpisów