Język szwedzki: Vasamuseet

Muzeum Vasa (szw. Vasamuseet)

W tym tygodniu zabieramy Was w podróż po Sztokholmie gdzie udajemy się do najpopularniejszego muzeum jakim jest Vasamuseet. To morskie muzeum znajduje się na wyspie Djurgården i zostało otwarte 15 czerwca 1990 roku.

Krótka historia okrętu Vasa

Okręt Vasa został zbudowany na zamówienie króla Szwecji Gustawa II Adolfa. Prace rozpoczęto w 1626 roku, a dwa lata później 10 sierpnia 1628 statek odbił od brzegu. Niestety był zbyt ciężki i po tym jak przechylił się na skutek silnego podmuchu wiatru nie był już w stanie się wyprostować. Na
pokłada wdarła się woda i okręt zatonął.
Wrak okrętu Vasa znalazł w 1956 roku badacz Anders Franzén. Praca mające na celu jego wydobycie rozpoczęły się w 1957 roku i trwały aż 4 lata. 24 kwietnia 1961 roku okręt Vasa ponownie wynurzył się wody. Wraz z okrętem z morza wydobyto także 14000 luźnych drewnianych części, które dokładnie zabezpieczone stały się później na nowo częścią okrętu Vasa.

Co jeszcze czeka na nas w Muzeum Vasa?

W muzeum możemy podziwiać nie tylko sam okręt Vasa, ale także liczne wystawy opisujące jego historię. Mamy także możliwość obejrzenia filmu o okręcie, wyświetlany jest także specjalny film dedykowany najmłodszym podróżnikom. Filmy wyświetlane są w kilku językach.

Ciekawostki:

1. Na dnie morza okręt spędził całe, długie 333 lata.
2. Aby móc zachować okręt w dobrym stanie jest on przechowywany w temperaturze 18- 20 stopni. Warto więc wybierając się na zwiedzanie zabrać coś cieplejszego do ubrania.

Jeśli tylko macie ochotę dowiedzieć się jeszcze czegoś więcej o Muzeum Vasa zostawiam Wam link do strony internetowej https://www.vasamuseet.se/ Znajdzie się tam także coś po polsku 🙂

O Vasamuseet przeczytacie również we wpisie na instagramie, który opracował dla Was Szymon.

https://www.instagram.com/p/CBAzXDvBvPC/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Kategorie wpisów