Język norweski: Vigelandsparken

Ostatnio na naszym Instagramie pojawił się post dotyczący Parku Vigelanda, który znajduję się w Oslo. Ale co to właściwie za miejsce?

Jest to największy na świecie park rzeźb autorstwa Gustava Vigelanda – stąd właśnie jego nazwa Vigelandsparken.
Park Vigelanda jest największą i jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Norwegii. Składa się dokładnie z 212 rzeźb z granitu, brązu oraz kutego żelaza przedstawiających łącznie prawie 600 postaci.

Kim był Gustav Vigeland?

Był to norweski rzeźbiarz. Żył w latach 1869-1943. Ponad połowę życia poświęcił na realizację obiektu rzeźbiarsko-fontannowego znanego obecnie jako Park Vigelanda, który jest jego największym dziełem.

Krótka historia Vigelandsparken

Vigeland otrzymał od władz Oslo zamówienie na projekt fontanny, która pierwotnie miała być umieszczona przy Eidsvoll plass przed Stortingiem. Jednak stopniowo projekt zaczął się rozszerzać o kolejne rzeźby. Prace nad parkiem trwały 40 lat i zostały ukończone po śmierci Vigelanda w 1949 roku.

Fontenen

Fontanna przedstawia sześciu olbrzymów, którzy niosą ogromne naczynie w kształcie spodka, z którego wylewa się kurtyna wody. Mężczyzn można interpretować jako trudzących się ciężarem życia.

 

 

 

 

Monolitten

Monolit znajduje się w najwyższym punkcie parku Vigelanda i mierzy 17 metrów nad ziemią. Rzeźba powstała z jednego kamiennego bloku, stąd jej nazwa. Przedstawia 121 ludzkich postaci trzymających się razem i unoszących się w powietrzu. Rzeźba została zinterpretowana jako rodzaj wizji zmartwychwstania, naszej tęsknoty i dążenia do duchowości. Ukończenie Monolitu zajęło 14 lat.

 

 

Sinnataggen

Złośnik to najbardziej popularna rzeźba na terenie parku przedstawiająca małego, wściekłego chłopca.

 

 

 

 

Ciekawostki

Park otwarty jest przez cały rok 24 godziny na dobę a wstęp do niego jest darmowy dla wszystkich.

Jako pierwszy obiekt parkowy w Norwegii został objęty ochroną przez Krajową Radę Dziedzictwa w 2009 roku.

Zarówno rzeźby jak i sam park został zaprojektowany przez Vigelanda, ale prace rzeźbiarskie wykonywał zatrudniony przed niego zespół.

https://www.instagram.com/p/CFtzS5GBwCS/?utm_source=ig_web_copy_link

Roksana Bąk

Kategorie wpisów