Najważniejsze wydarzenia z historii Norwegii

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się historią Norwegii. Jakie są najważniejsze wydarzenia z historii Norwegii? Dane pochodzą z SNL (Store norske leksikon).

872

Rok bitwy o Harfsfjord, kiedy Harald Hårfarge (Harald Pięknowłosy) zjednoczył Norwegię w jedno królestwo, jest on uważany za pierwszego króla w linii królów.

995 

Do Norwegii przybywa chrześcijaństwo, wraz z Olavem Tryggvasonem (Olaf I Tryggvason), który został ochrzczony w Anglii. Po jego klęsce w bitwie pod Svolder w 1000 roku, Norwegia była pod panowaniem duńskiego króla.

1030

Bitwa pod Stiklestad w której Olav Haraldsson (Olaf II Haraldsson) został pokonany przez norweską armię chłopską i ogłoszony świętym rok później. Podczas swojego panowania (1015-1028) poprowadził zgromadzenie narodowe oraz umocnił chrześcijaństwo.

1263

„Imperium Norweskie” osiąga największe rozmiary po śmierci Håkona Håkonssona (Haakon IV Stary). Norwegia kontrolowała: na wschodzie – Bohuslän, Jämtland i Herjedalen, na zachodzie – Islandię, Szetlandy, Orkady, Sudrøyen (Hebrydy) i Man. 

1349-50

Czarna śmierć przybyła do Norwegii. 

1397 

Unia kalmarska – Norwegia, Szwecja i Dania jednoczą się pod wspólną władzę królewską. Na czele stoi królowa Margrete (Małgorzata). Unia pomiędzy Norwegią i Danią trwała około 400 lat.

1536

Reformacja – Norwegia przechodzi z katolicyzmu na protestantyzm.

1645

Nowostworzona armia norweska bierze udział w wojnie ze Szwedami i na mocy pokoju w Brömsebro Dania-Norwegia musi zrezygnować z Jämtland i Herjedalen.

1660

Król Frederik III (Fryderyk III) wprowadza monarchię w Danii-Norwegii (do roku 1814), w tym roku również lenno Trondhjem wraca do Norwegii. To ostatnia zmiana granicy między Norwegią a Szwecją.

1811

W Norwegii otworzono pierwszy uniwersytet: Uniwersytet w Kristianii (Oslo).

1814

Na mocy pokoju w Kilonii Norwegia zostaje scedowania z Danii na rzecz Szwecji. Norwegia otrzymuje własną konstytucję, która została podpisana 17 maja oraz staja się niezależna. Powstaje Storting. 

1884

W Norwegii wprowadzono parlamentaryzm. 

1905

Unia ze Szwecją zostaje rozwiązana. Norwegia staje się monarchią konstytucyjną z własnym królem – Haakonem IV.

1913 

Norwegia jako jeden z pierwszych krajów na świecie wprowadza prawo wyborcze dla kobiet. Powszechne prawo wyborcze dla mężczyzn zostało wprowadzone w 1898 roku. 

1940 

II wojna światowa – Norwegia zostaje zaatakowana i okupowana przez Niemcy dziewiątego lutego. 

1945

Wyzwolenie – początek okresu powojennego – okres, który charakteryzował się stabilnymi rządami i stałym wzrostem gospodarczym.

1949

Norwegia stała się członkiem NATO oraz została ściśle powiązana ze Stanami Zjednoczonymi oraz Wielką Brytanią.

1969

Pierwsze odkrycie ropy naftowej na Morzu Północnym.

1972

Norwegia odmawia członkostwa w Unii Europejskiej. W drugim referendum w sprawie członkostwa w UE w 1994 roku, odpowiedź również brzmi nie, pomimo tego, że Szwecja i Finlandia dołączyły do Unii. 

2011

Atak terrorystyczny na Utøya. 77 osób straciło życie w ataku na dzielnicę rządową w Oslo oraz obóz letni AUF (młodzieżowej organizacji Partii Pracy).

To już wszystkie najważniejsze wydarzenia z historii Norwegii. Oczywiście istnieje wiele innych ważnych wydarzeń historycznych związanych z Norwegią, dlatego zachęcamy do zgłębienia tematu!

Zapraszamy na naszego Instagrama, Tiktoka oraz YouTube, gdzie znajdziesz sporą dawkę wiedzy o językach skandynawskich!

Kategorie wpisów