Nietypowe święta w Szwecji

Najważniejsze szwedzkie święta w dużej mierze pokrywają się z polskimi – w końcu tam też świętuje się Boże Narodzenie (szw. jul) czy Wielkanoc (szw. påsk). Celebruje się też jednak bardziej nietypowe czy zabawne dni – o nich właśnie jest dzisiejszy post.

Nietypowe święta w Szwecji to m.in.:

Fettisdagen

Szwedzki „tłusty wtorek” wypadający dzień przed Środą Popielcową. Nie jest to może dla nas szczególnie zaskakujące święto, bo, tak jak w polski Tłusty Czwartek, Szwedzi zajadają się wtedy słodkimi wypiekami. Na szwedzkich stołach króluje wtedy jednak nie pączek, a semla – tradycyjna bułeczka wypełniona m.in. masą migdałową i bitą śmietaną. W Polsce semle nie są raczej zbyt łatwe do dostania, ale jeśli masz okazje ich spróbować, polecamy – są naprawdę pyszne!

Våffeldagen

Dzień gofra wypadający 25 marca. Ciekawe jest samo pochodzenie nazwy – w tradycji chrześcijańskiej wypada wtedy święto Zwiastowania Pańskiego, nazywanego też po szwedzku vårfudagen – „Dzień Naszej Pani”, czyli Maryi. Brzmi to całkiem podobnie do „våffeldagen” i to w tym podobieństwie w brzmieniu wyrazów dzień ten miał swój początek.

Kräftskiva

Sierpień to w Szwecji czas „rakowych uczt”. Po szwedzku nazywa się to kräftskiva i jest to tradycja związana z sezonem połowu tych skorupiaków. W wielu szwedzkich domach na stole goszczą więc raki, do których często podaje się pieczywo (np. knäckebröd) czy skagenrörę, czyli krewetkową sałatkę. Tradycyjnie daniom towarzyszy też akvavit, można też usłyszeć liczne snapsvisor, czyli przyśpiewki śpiewane przed toastem.

Sankta Lucia

13 grudnia w Szwecji obchodzony jest Dzień św. Łucji, inaczej dzień światła. W tym dniu odbywają się pochody (głównie dzieci) w białych strojach, które śpiewają kolędy i pieśń „Sankta Lucia”. Na czele procesji idzie dziewczynka, która na głowie nosi wianek z płonącymi świecami, na pamiątkę św. Łucji z Syrakuz.

To chyba najważniejsze nietypowe święta w Szwecji! A jeśli chcesz poczytać więcej o szwedzkiej kulturze i nie tylko, zajrzyj na inne posty na naszym blogu.

Zapraszamy też oczywiście na naszego Instagrama, Facebooka czy Youtuba!

Kategorie wpisów