Nietypowe święta w Danii

Czy w Danii obchodzi się takie same święta, jak w Polsce? Dzisiejszy wpis nie jest o Wielkanocy (Påske), ani o Bożym Narodzeniu (Jul), a o innych ciekawych dniach, które świętują Duńczycy. A więc jakie są nietypowe święta w Danii?

Fastelavn

Tak jak u nas dzień przed środą popielcową obchodzimy „ostatki”, tak i w Danii Fastelavn jest świętem karnawałowym obchodzonym siedem tygodni przed Niedzielą Wielkanocną. Fastelavn to jednak określenie wszystkich trzech dni poprzedzających środę popielcową, tj. fastelavnssøndag, skomagermandag i hvidetirsdag. W niedzielę i poniedziałek zazwyczaj delektowano się wieprzowiną i innymi daniami mięsnymi. W Biały Wtorek (hvidetirsdag), w wielu częściach kraju, jedzono zupę jajeczną lub potrawy mleczne z pszennymi bułeczkami. Dziś dzień nosi nazwę tłustego wtorku (fede-tirsdag), a Duńczycy świętują go przyrządzając naleśniki (pandekager).

Store Bededag

Wielki Dzień Modlitwy przypada w tym roku 5 maja, a o co w nim właściwie chodzi? Święto zostało wprowadzone w XVII wieku w celu zebrania kościelnych świąt przypadających na wiosnę w jednym dniu. Okazało się to bardzo praktycznym rozwiązaniem 😉. Store Bededag od początku wprowadzenia był dniem wolnym od pracy, także dla piekarń. Dzień przed świętem trzeba było zaopatrzyć się w varme hveder – ciepłe pszenne bułeczki, które Duńczycy odgrzewali następnego dnia. Ku niezadowoleniu Duńczyków, nowy rząd zniósł Store Bededag jako święto ustawowo wolne od pracy, co oznacza, że od przyszłego roku święto nie będzie już dniem wolnym.

Valdemarsdag

15 czerwca to Dzień Waldemara (wprowadzony w 1912 roku) dla upamiętnienia dnia z 1219 roku, kiedy to według mitu Dannebrog (flaga Danii) spadła z nieba w Estonii. Król duński, Waldemar Zwycięski (Valdemar Sejr), walczył wówczas z Estończykami w bitwie pod Lyndanisse. Dzień ten jest obchodzony przez Towarzystwo Duńskie (Danmarks Samfundet), które sprzedaje małe odznaki Dannebrog, aby ufundować prezenty, które są rozdawane różnym organizacjom. Do 1948 roku dzień ten był dniem wolnym od szkoły.

To już wszystkie nietypowe święta w Danii w dzisiejszym wpisie, a może znasz inne ciekawe święta?

Zachęcamy do sprawdzenia wcześniejszych wpisów m.in. o dniach wolnych od pracy w Danii, gdzie znajdziesz wszystkie święta w duńskim kalendarzu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kulturze Danii zajrzyj też na Instagrama i YouTube!

Kategorie wpisów