Nietypowe święta w Norwegii

Norwegowie, tak jak i Polacy, obchodzą święta wielkanocne (påske) oraz Boże Narodzenie (jul). Jednak w norweskim kalendarzu znajdziemy również uroczystości, których my w Polsce nie obchodzimy i o których czasem nawet nie słyszeliśmy. Dlatego dzisiaj właśnie chcieliśmy Ci przedstawić nietypowe święta w Norwegii.

Grisens dag, czyli po polsku dzień… świni! 

Dzień ten obchodzony jest 17 stycznia. Dawniej wierzono, że ten kto ma świnię może być szczęśliwy, ponieważ przeżyje zimę. Jest to katolicki dzień pamięci ku czci św. Antoniego, który okazywał wielkie zainteresowanie oraz troskę o świnie, stąd właśnie nazwa święta.

Samenes nasjonaldag – Narodowy Dzień Samów

Samenes nasjonaldag przypada 6 lutego i jest dniem narodowym Samów zarówno w Norwegii, jak i w Szwecji, Finlandii i Rosji. Obchodzi się go na pamiątkę pierwszego narodowego spotkania Samów, które odbyło się w Trondheim w 1917 roku. 

Vaffeldag – dzień gofra! 

Święto to dotyczy zarówno Norwegii, jak i Szwecji, a wypada 25 marca. Powodem świętowania jest to, że tego dnia anioł Gabriel przybył i obwieścił Maryi Dziewicy, że ta wyda na świat Dzieciątko Jezus. Po raz pierwszy święto to obchodzono zajadając się ciastem, jednak ostatecznie powszechnym stało się jedzenie gofrów.

Olsok

29 czerwca Norwegowie świętują olsok. To katolickie święto upamiętniające króla Olava świętego (Olav den hellige), który poległ w bitwie pod Stiklestad w 1030 roku. Nazwa święta pochodzi od staronordyjskiego olavsvaka. Podobnie jak inni ważni święci, Olava czczono codziennymi modlitwami i czuwaniami poprzedzającymi dzień mszy.

Jest ich oczywiście dużo, dużo więcej. A może Ty znasz jeszcze jakieś nietypowe święta w Norwegii?

Jeśli jesteśmy w temacie świąt to zapraszamy do naszych poprzednich wpisów dotyczących uroczystości, np. Dzień pizzy norweskie słownictwo lub Wielkanocne słownictwo po norwesku.

Wpadaj też na naszego Insta i Tiktoka!

Kategorie wpisów