Jak ćwiczyć duńską wymowę?

Czas na temat na bardzo przydatny temat dla tych, którzy mają problemy z wymową. A nie oszukujmy się, ucząc się duńskiego z pewnością wiemy wszyscy z czym to się je 😉. Dlatego z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jak ćwiczyć duńską wymowę. Zapraszamy po praktyczne wskazówki!

Dla odświeżenia wiedzy polecamy zajrzeć do wpisów: Czym charakteryzuje się duńska wymowa? lub Duńskie łamańce językowe oraz Duński alfabet 😊. W tym filmiku Maciek tłumaczy wszystko krok po kroku, więc wpadaj na naszego YouTube, gdzie znajdziesz mnóstwo przydatnych wskazówek!

Jak wszyscy wiemy, język duński jest językiem samogłosek w przeciwieństwie do języka polskiego, który charakteryzuje się zbitkami głosek składających się ze spółgłosek. Dlatego też opanowanie duńskiej wymowy jest dla nas sporym wyzwaniem, ale nie niewykonalnym! Dla przypomnienia: duński alfabet liczy 9 samogłosek, które składają się na 16 różnych podstawowych dźwięków, jednak całkowita liczba wariantów wymowy wynosi 41, ze względu na krótki lub długi dźwięk samogłoski, lub występowanie charakterystycznego w j. duńskim stød (zwarcia krtaniowego).

Od czego zacząć?

A więc rozpocznijmy od must have, jeśli chodzi o naukę wymowy pojedynczych słówek, czyli Ordnet.dk. Wpisując konkretne słówko, możemy sprawdzić jego zapis fonetyczny oraz kliknąć ikonkę dźwięku, aby odsłuchać poprawnej wymowy interesującego nas słowa. Oczywiście ordnet.dk to również skarbnica wiedzy gramatycznej oraz synonimów, ale dziś zajmujemy się fonetyką 🙂

Książki przydatne do nauki duńskiej wymowy:

Jeśli planujesz doprowadzić swoją wymowę niemalże do perfekcji, rozważ wybór jednej z książek, które naprawdę świetnie się sprawdzają przy nauce duńskiej fonetyki. Za ich pomocą możesz odczytywać samogłoski i nagrywać się, po czym porównać swoją wymowę z prawidłową wymową z nagrań dostępnych na stronach wydawnictw. Ćwiczenie w ten sposób może wydawać się początkowo bardzo mozolne, jednak po kilku próbach z pewnością zauważysz poprawę w wymowie!

Źródła internetowe

  • Bardzo przydatna strona, gdzie znajdziesz artykuły z możliwością odsłuchania to oczywiście DR.DK. Klikając na przycisk LÆS OP po wejściu w konkretny artykuł, możesz go odsłuchać.
  • Dansk Her og Nu – to stronka, na której znajdziesz przeróżne ćwiczenia na wymowę oraz gramatykę.
  • Kanały na YouTube np. Dansk Udtale – znajdują się na nim wskazówki, jak wymawiać poszczególne dźwięki.

A na koniec podsumowanie protipów, jak ćwiczyć duńską wymowę:

  1. Wykonuj ćwiczenia z rozumienia ze słuchu
  2. Czytaj teksty, które mają możliwość odsłuchania
  3. Sprawdzaj wymowę pojedynczych słówek na ordnet.dk
  4. Czytaj na głos!
  5. Nagrywaj się
  6. Wykonuj ćwiczenia na wymowę poszczególnych dźwięków
  7. Ćwicz dłuższe formy wypowiedzi – na przykład dialogi przed lustrem

To już wszystkie wskazówki na dziś 😊 Liczymy, że okażą się pomocne!

Tradycyjnie zapraszamy na nasze sociale, gdzie również znajdziesz wiele informacji o duńskiej wymowie, np. Insta oraz TikTok. Oraz na noworoczne kursy!

Kategorie wpisów