Norweski jarmark świąteczny

Jak wygląda norweski jarmark świąteczny?
https://www.facebook.com/julivinterland/

Na początku grudnia w Norwegii rozpoczyna się sezon na julemarkeder, czyli bożonarodzeniowe jarmarki, na których można między innymi zjeść glazurowane jabłka z posypką (glaserte epler med strøssel), ryż gotowany na mleku z dodatkiem cukru, cynamonu i masła (en julegrøt), napić się gorącej czekolady/kakao, grzańca (en gløgg) lub kawy czy kupić upominki dla najbliższych.

Na jarmarkach nie brakuje również atrakcji dla najmłodszych i tych nieco starszych. Do najpopularniejszych rozrywek należy karuzela (en karusell), diabelski młyn (et pariserhjul), lodowisko (en skøytebane) oraz spotkanie ze Świętym Mikołajem.

Często na julemarked znajduje się także Julehuset, czyli sklep bożonarodzeniowy, gdzie możemy kupić biżuterię, rękodzieło, ozdoby świąteczne, ubrania i akcesoria.

https://www.facebook.com/julivinterland/

Jul i Vinterland, czyli świąteczny jarmark w Oslo przy Karl Johans Gate to zdecydowanie najbardziej popularny i najczęściej odwiedzany kiermasz w Norwegii. W tym roku jarmark rozpoczął się już 14 listopada i będzie on trwać do 3 stycznia.

W ubiegłym roku w stolicy przygotowano ponad 400 stoisk, na których wystawcy prezentowali lokalne produkty. Co więcej, na jarmarku odbywają się też spektakle teatralne (et skuespill / en teaterforestilling), świąteczne koncerty (en julekonsert), zajęcia czy warsztaty.

Julemarked to z pewnością świetny pomysł na wspólne spędzenie wolnego czasu w gronie rodziny czy przyjaciół ☺️

A jeśli chcesz dowiedzieć się gdzie w Europie są najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe, przeczytaj ten wpis!

Kategorie wpisów