Norweskie imiona

Zastanawiałaś/eś się kiedyś jakie są najpopularniejsze norweskie imiona? Będąc w Norwegii często zastanawiamy się czy w rozmowie wymieniono jakieś imię, a jeśli tak to czy jest ono żeńskie czy męskie? W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci najpopularniejsze imiona wybierane przez Norwegów. Zapraszamy do lektury!

Najczęściej wybierane norweskie, żeńskie imiona w 2021 roku to:

 1. Nora
 2. Emma
 3. Sofie
 4. Olivia
 5. Ella
 6. Sofia
 7. Maja
 8. Leah
 9. Frida
 10. Ingrid 

Natomiast jeśli chodzi norweskie, męskie imiona, to są to: 

 1. Noah
 2. Oskar
 3. Oliver
 4. Lucas
 5. Isak
 6. Aksel
 7. Emil
 8. Filip
 9. Jakob
 10. William

Sprawdź również ranking najpopularniejszych norweskich słów w 2021 roku! Norweskie słowa 2021 roku

Na pewno niektóre z nich są Ci znane. Przykładowo imię Nora, które już kolejny rok z rzędu góruje na liście najpopularniejszych norweskich imion, możemy spotkać w serialu Skam, który przybliżył norweską kulturę wielu z nas. Z kolei fani literatury, będą znać Norę jako główną bohaterkę dramatu Ibsena pt. Dom lalki.

Jeśli chcesz obejrzeć inny norweski serial niż Skam, zajrzyj do tego wpisu: Norweskie seriale – polecajka!

Ciekawym trendem jest również wybieranie imion po ulubionych postaciach z filmów bądź książek. Norweskie imiona często są wyjęte ze świata Harry’ego Pottera. Imię Hedvig, czyli sowa Harry’ego, zdobyło 18. miejsce na liście najpopularniejszych imion w 2021 roku. Kolejne imię to Hermine, które zdobyło 48. miejsce. 

Zauważono również, że w ciągu ostatnich piętnastu lat nadawano chłopcom biblijne imiona. Kilka z nich znajduje się na szczycie omawianej listy, są to: Lucas, Filip i Jakob. 

A co z typowym Janem Kowalskim? Norweskim odpowiednikiem jest Ola Nordmann. I tutaj czyha na nas kolejna pułapka, ponieważ dla polskiego odbiorcy imię Ola, kojarzy się z imieniem Aleksandra. W norweskiej rzeczywistości jest to imię męskie. 

A Tobie co przychodzi do głowy, kiedy usłyszysz hasło „norweskie imiona”? Może znasz jakieś imiona, które zdobyły ogromną popularność w Norwegii w ostatnich latach? Jeśli tak, podziel się nimi w komentarzach!

Dodatkowo serdecznie zapraszamy na naszego Insta oraz TikToka!

Kategorie wpisów