Szwedzkie imiona

W dzisiejszym poście przyjrzymy się szwedzkim imionom i nazwiskom – w końcu imiona to również ważny element kultury i języka. Zapraszamy do lektury!

Na początek trochę statystyk – najpopularniejsze męskie szwedzkie imiona to:

 1. Erik
 2. Lars
 3. Karl
 4. Anders
 5. Johan
 6. Per
 7. Carl
 8. Nils
 9. Mikael
 10. Jan

Imiona żeńskie to z kolei:

 1. Maria
 2. Anna
 3. Margareta
 4. Elisabeth
 5. Eva
 6. Kristina
 7. Birgitta
 8. Karin
 9. Marie
 10. Elisabet

Oczywiście trendy, jeśli chodzi o nadawanie imion, się zmieniają – dzisiaj na przykład widać, że Szwedzi nadają dzieciom coraz więcej imion pochodzenia obcego, niekoniecznie szwedzkiego. Wśród szczególnie popularnych imion żeńskich nadawanych w 2021 roku znajdziemy m.in. Alice, Elsę, Verę, Ellę czy Olivię. Męskie szwedzkie imiona cieszące się popularnością to z kolei William, Noah, Hugo, Liam czy Adam.

Jeśli chodzi o nazwiska, dominują:

 1. Andersson
 2. Johansson
 3. Karlsson
 4. Nilsson
 5. Eriksson
 6. Larsson
 7. Olsson
 8. Persson
 9. Svensson
 10. Gustafsson

Widać, że w Szwecji nazwiska zdecydowanie najczęściej kończą się na -son. A to dlatego, że kiedyś funkcjonowały tam nazwiska patronimiczne, czyli utworzone od imiona ojca (tak więc Andersson to po prostu syn Andersa, Johansson syn Johana itp.). Dzisiaj już ten system nie występuje, ale nazwiska zostały – również wśród kobiet, które też mają nazwiska z końcówką -son.

Dziewiąte na liście nazwisko, Svensson, funkcjonuje też jako synonim typowego Szweda – trochę jak Jan Kowalski w Polsce. Czasem taką osobę nazywa się również medelsvensson, czyli w wolnym tłumaczeniu średni, przeciętny Svennson.

Pamiętaj też, że działamy na Instagramie, TikToku i Facebooku.

Jeśli wolisz o szwedzkim oglądać niż czytać, wpadaj z kolei na naszego Youtuba.

A jeśli to za mało, zapraszamy na kurs!

Polecane wpisy

Onomatopeje w szwedzkim to niełatwy temat , ale w jego ogarnięciu przychodzą słówka z dzisiejszego posta. Zapraszamy do lektury!

Hei! Dziś mamy dla was norweskie homonimy. Co to takiego? Wyrazy, które zapisuje się i/lub wymawia się tak samo, choć znaczą coś innego. Znacie więcej przykładów norweskich homonimów? Podzi

Kategorie wpisów