O muzyce w Szwecji

O muzyce w Szwecji można napisać naprawdę dużo – mimo że to stosunkowo niewielki kraj, to szwedzki rynek muzyczny jest imponujący! W dzisiejszym poście postaramy się przynajmniej trochę go przybliżyć.

Muzyka folkowa

Na początek warto wspomnieć o tradycyjnej muzyce ludowej. Muzyka Szwecji dzieli korzenie ze swoimi sąsiednimi krajami skandynawskimi, a także Europą Wschodnią, w tym polką, walcem czy mazurkiem. Szwedzkie skrzypce i nyckelharpa (harfa klawiszowa) należą do najbardziej popularnych szwedzkich instrumentów ludowych. Co ciekawe, w latach 60. młodzież szwedzka zaczeła coraz bardziej wracać do korzeni kultury ludowej. Wielu dołączyło do Spelmanslag (klubów muzyków ludowych) i występowało w mainstreamowych stacjach radiowych i telewizyjnych.

Najwięksi szwedzcy muzycy współcześni

Dzisiaj szwedzka muzyka wpływa nawet na światowe trendy, być może również za sprawą tego, że wielu twórców śpiewa po angielsku. Do absolutnie największych współczesnych szwedzkich twórców należą:

  1. ABBA – Trudno mówić o szwedzkiej muzyce bez wspomnienia o legendarnym zespole ABBA. Ich przełomowy sukces na arenie międzynarodowej uczynił ich ikonami muzyki pop. Ich hity, takie jak „Dancing Queen” czy „Mamma Mia„, nadal są uwielbiane na całym świecie. Po zwycięstwie w Konkursie Piosenki Eurowizji 1974 roku, ABBA stała się dominującym zespołem popowym lat 70. i wczesnych lat 80. Ich wyniki sprzedaży są kwestionowane, ale podaje się, że na całym świecie sprzedano 380 milionów płyt, co czyni ich drugim największym zespołem w historii po The Beatles.
  2. Avicii – Tim Bergling, znany bardziej jako Avicii, był jednym z najbardziej wpływowych producentów muzyki elektronicznej swojego pokolenia. Jego przeboje, takie jak „Wake Me Up” czy „Levels„, przysporzyły mu ogromnej popularności i dały miejsce w historii muzyki dance.
  3. Robyn – Robyn Carlsson, znana po prostu jako Robyn, to ikona szwedzkiej muzyki pop. Jej niekonwencjonalny styl i teksty zapewniły jej lojalną bazę fanów zarówno w Szwecji, jak i za granicą.
  4. Zara Larsson – Zara Larsson to młoda gwiazda, która błyskawicznie zdobyła uznanie na międzynarodowej scenie muzycznej swoimi energetycznymi utworami, takimi jak „Lush Life” czy „Never Forget You”.
  5. Tove Lo – Ebba Tove Elsa Nilsson, znana jako Tove Lo, to kolejna szwedzka artystka, która podbija światowy rynek muzyczny. Jej odważne teksty i chwytliwe melodie sprawiły, że stała się jednym z bardziej rozpoznawalnych głosów w muzyce pop.

Poza tymi gigantami znaleźć można mnóstwo mniejszych szwedzkich wykonawców – można chyba śmiało powiedzieć, że Szwecja to naprawdę muzykalny kraj! Poza popem czy muzyką elektroniczną Szwedzi bezsprzecznie lubią heavy metal. Jedynie Finlandia wyprzedza Szwecję pod względem liczby zespołów metalowych przypadających na mieszkańca, a do największych należą Opeth, Bathory, Sabaton czy (niekoniecznie może stricte metalowy) Ghost.

Na koniec warto wspomnieć, że jeśli do słuchania muzyki korzystasz z Tidala czy Spotify, to używasz aplikacji, które powstały właśnie w Szwecji! O tym drugim powstał zresztą niedawno serial na Netfliksie.

To już wszystko, co mieliśmy na dzisiaj do napisania o muzyce w Szwecji. Temat jest jednak naprawdę ogromny – zapraszamy do własnych poszukiwań!

Wpadaj też na naszego Instagrama, Facebooka czy Youtuba.

Zapraszamy również na kurs!

Kategorie wpisów