O wewnętrznych stereotypach w Danii

Dania jest względnie niewielkim krajem; powierzchnia Danii jest mniej więcej siedem razy mniejsza od powierzchni Polski. Nie oznacza to jednak, że na obszarze Danii nie ma miejsca na regionalne zróżnicowanie, a tym samym, że nie istnieją wszelkiego rodzaju schematyczne wyobrażenia na temat konkretnych społeczności.

Nie zapominajmy do tego, że około 14% ludności mieszkającej w Danii to migranci albo potomkowie migrantów. Ponadto częścią królestwa Danii są też Wyspy Owcze i Grenlandia. O osobach z tych miejsc też oczywiście powstały liczne stereotypy – zwłaszcza o Grenlandczykach istnieje wiele negatywnych i rasistowskich przekonań.

Poniżej przedstawiamy często występujące stereotypy o różnych regionach Danii.

Sønderjylland – Jutlandia Południowa

 • Duża konserwatywność i przychylność dla prawicy na pewno jest ona większa niż w innych regionach Danii, co widać m.in. po wynikach wyborów, gdzie w wyborach do parlamentu w 2015 na obszarze Jutlandii Południowej najwięcej głosów otrzymała bardzo prawicowa partia Dansk Folkeparti. Ostatnimi czasy jednak, tj. w wyborach do parlamentu w 2019 czy w 2022, prawica nie uzyskała aż tak świetnych wyników.
 • Ludzie z Jutlandii Południowej robią zakupy tylko w Niemczech przesąd ten wynika stąd, że zazwyczaj różne produkty za niemiecką granicą są po prostu tańsze, a mieszkańców z Jutlandii Południowej też często się postrzega jako mało zamożnych.
 • Dialekt południowojutlandzki (sønderjysk dialekt) często ów dialekt może zjeżyć włos na głowie osobie, która mówi powszechnym i typowym duńskim (rigsdansk). Wynika to m.in. z innej wymowy, nietypowej intonacji i wielu zapożyczeń z języka niemieckiego.

Nordjylland – Jutlandia Północna

 • Połowa męskich mieszkańców Ålborga i reszty Jutlandii Północnej chodzi religijnie na siłownię i do solarium, ma plemienne tatuaże i sieje weekendami zamęt w klubach swoją drogą w całej Danii tego typu stereotyp mężczyzny łączony jest z jednym konkretnym imieniem Brian.
 • Każdy w Jutlandii Północnej ma wóz kempingowy możliwości, jeśli chodzi o wycieczki kempingowe w Jutlandii Północnej są zdecydowanie bardzo dobre, dlatego trudno się dziwić, jeśli w wakacyjne dni białe wozy będą się ciągnąć niczym sznur na północnojutlandzkich drogach.
 • Mieszkańcy Jutlandii Północnej są strasznymi sknerami i na wszystkim oszczędzają.
 • Wszyscy w Jutlandii Północnej uwielbiają piłkę ręczną może ten przesąd wziął się z tego, że w Ålborgu istnieje bardzo utytułowany w Danii jak i w Europie klub piłki ręcznej Aalborg Håndbold.

Fyn – Fionia

 • Mieszkańcy Fionii są zawsze spokojni, uprzejmi i zadowoleni z życia, ale są przy tym zbyt naiwni.
 • Uważa się, że mieszkańcy Fionii mają charakterystyczny, łatwo rozpoznawalny dialekt charakteryzuje się on m.in. silnym ucinaniem końcówek w wyrazach (najwyraźniej nawet w duńskim da się jeszcze bardziej) oraz, że nie wypowiada się miękkiego d, przez co np. stolica Fionii Odense przez rodowitych mieszkańców tego regionu będzie wymawiana O’onse. Niektórzy też sądzą, że fioński dialekt brzmi w słodki i pocieszny sposób.

Zelandia Północna – Nordsjælland

 • Wszyscy mieszkańcy Zelandii Północnej są bogatymi snobami, którzy śmiejąc się, omawiają zwolnienie połowy pracowników z ich firmy przy szklance whisky i partyjce golfa raczej nie wszyscy, ale koniec końców nie jest kłamstwem to, że domy w tym obszarze, zwłaszcza blisko morza, są zazwyczaj niesamowicie drogie i na pewno nie wszystkich Duńczyków byłoby na nie stać.
 • Bananowe dzieci bankierów albo menedżerów firm, którzy spędzają każdą chwilę na imprezach pełnych alkoholu i narkotyków w bardzo dużej części ten stereotyp jest winą duńskiego filmu z 2007 roku pod tytułem Rich Kids, który właśnie w taki sposób przedstawił życie północnozelandzkiej młodzieży. Podwójnie bolesne dla mieszkańców Zelandii Północnej może być to, że ludzie wyrobili sobie o nich taką opinię na podstawie filmu, który ma 3,6/10 gwiazdek na IMDB.

København – Kopenhaga

 • Kopenhażanie są aroganccy, patrzą na resztę Duńczyków z góry, uważają się za pępek świata i wychodzą z założenia, że Dania poza Kopenhagą jest jedną wielką wioską ogółem rzecz biorąc chyba w każdym kraju są podobne stereotypy o ludziach ze stolicy.

Bornholm

 • Ludzie z Bornholmu nie mają ani krzty poczucia humoru i są nudni.
 • Bornholm jest miejscem, gdzie mieszkają praktycznie tylko emeryci chociaż to chyba nawet nie jest stereotyp, tylko prawda poparta statystykami. Na Bornholmie 4% ludności to osoby poniżej 35 roku życia, zaś 71% mieszkańców Bornholmu ma 50 lat lub więcej.
 • Reservesvenskere żartobliwe określenie na mieszkańców Bornholmu oznaczające dosłownie: rezerwowi Szwedzi.

Grønland – Grenlandia

 • Grenlandczycy są pijakami to najpowszechniejszy stereotyp o Grenlandczykach. W języku duńskim istnieje wręcz przymiotnik grønlændestiv, które określa stan silnego upojenia alkoholowego. Na temat tego wyrażenia w pewnym momencie powstała wręcz zażarta debata. Niektórzy nawet uważali, że nie powinno się uwzględniać tego wyrazu w słownikach języka duńskiego, gdyż bazuje ono na przekonaniach, które są krzywdzące i wywodzą się z duńskiego kolonializmu.
 • Zabiłeś kiedyś fokę, niedźwiedzia polarnego, wieloryba…? Mieszkasz w igloo? Jeździsz psim zaprzęgiem? większość Grenlandczyków pewnie stwierdzi, że choć raz w życiu usłyszała tego typu pytanie od Duńczyka. Przyczyną tego jest prawdopodobnie to, że mimo tego, iż Grenlandia należy do królestwa Danii, to w duńskich szkoły mało się wspomina o Grenlandii.

Zapraszamy serdecznie na kursy języka duńskiego i na mesterowe media społecznościowe!

Dziękujemy za poświęcony czas i przeczytanie naszego bloga😊❤️

Kategorie wpisów