O Wyspach Owczych

Wśród niekończących się wód, na granicy Morza Północnego i Norweskiego, między trzema państwami – Norwegią, Islandią oraz Wielką Brytanią znajdują się drobne, wulkaniczne wysepki, które składają się na terytorium Wysp Owczych. W tym wpisie przedstawiamy 17 różnych faktów i ciekawostek o tym miejscu.

1. Flaga Wysp Owczych (biała z czerwonym krzyżem i niebieskim obrysem):

Poniższy obrazek pokazuje za to jak flaga Wysp Owczych NIE wygląda, ale to właśnie tęże wersję wywieszono w Kopenhadze w 2016 z okazji narodowego dnia Wysp Owczych.

2. Herb Wysp Owczych (oczywiście z owieczką):

3. Stolica Wysp Owczych, Tórshavn:

4. Oficjalne języki urzędowe na Wyspach Owczych to farerski oraz duński.

5. Wyspy Owcze to po duńsku Færøerne, a po farersku Føroyar.

6. Wyspy Owcze stanowią terytorium królestwa Danii. Posiadają one jednak – podobnie jak Grenlandia – dużą niezależność. Farerczycy mają np. swój własny parlament Løgtingið, a także swoją reprezentację w duńskim parlamencie.

7. Populacja ludzi na Wyspach Owczych wynosi ok. 50 000. Populacja owiec wynosi za to ok. 70 000.

8. Dwie największe partie polityczne na Wyspach Owczych to Javnaðarflokkurin oraz  Sambandsflokkurin:

9. Atrakcje turystyczne na Wyspach Owczych:

Wodospad Múlafossur:

Centrum kultury Norðurlandahúsið:

Drangarnir:

Katedra św. Magnusa w Kirkjubøur:

Osada Gjógv:

Wyspa Mykines:

Jezioro Sørvágsvatn:

Stolica Wysp Owczych, Tórshavn:

Drugie największe miasto na Wyspach Owczych, Klaksvík:

10. Kuchnia farerska, która, nie oszukujmy się, raczej nie podsunie wam nowych inspiracji na romantyczną kolację:

Ræstur fiskur – suszone na wietrze ryby:

Skerpikjøt – suszona na wietrze baranina:

Garnatálg – suszony oraz fermentowany tłuszcz z jelita owcy:

Tvøst og spik – danie składające się z kartofli oraz wielorybiego mięsa i wielorybiego tłuszczu:

Lundabringa maskonur nadziewany babką piaskową:

11. Powiązana z jedzeniem jest również tradycja Grindadráp, która poza Wyspami Owczymi wzbudza niemałe kontrowersje. Grindadráp to coroczne polowanie na grindwale w celu pozyskania ich mięsa oraz tłuszczu. W trakcie tego wydarzenia ludność danego miasta lub osady zbiera się wspólnie na plaży, na której przystępują do zwabiania i zabijania tychże zwierząt. Po wszystkim morze na długi czas przybiera intensywny kolor krwi.

12. Pierwszymi osadnikami na Wyspach Owczych byli irlandzcy mnisi, którzy dotarli tam ok. 600 roku, podczas gdy Wikingowie osiedlili się tam dopiero mniej więcej 200 lat później. Wikingowie jednocześnie wyparli z terenów Wysp Owczych przed chwilą wspomnianych mnichów, którzy zresztą na pewno nie byli najtrudniejszymi przeciwnikami dla krewkich Skandynawów.

13. W 1955 na Wyspach Owczych w miejscowości Klaksvík doszło do czegoś w rodzaju powstania narodowego wśród lokalnej ludności. Spór rozpoczął się po tym, jak w Danii zapadła decyzja o zwolnieniu ordynatora miejskiego szpitala, Olafa Halvorsena powodem był fakt, że Halvorsen swego czasu był członkiem Duńskiej Partii Nazistowskiej. Wyrzucenie lekarza z pracy nie spodobało się Farerczykom, którzy nie zważali zbytnio na przeszłość doktora, a wręcz go bardzo szanowali, gdyż uważali, że Halvorsen świetnie wykonuje swój zawód i czyni wiele dobrego dla lokalnej społeczności. Mieszkańcom Klaksvík nie odpowiadało na pewno również to, że postanowienie o zwolnieniu ordynatora wyszło z samej Danii, a mieszkańców Wysp Owczych o zdanie nie pytano. W Klaksvík sytuacja w pewnym momencie stała się naprawdę napięta. Do miasta wysłano 120 duńskich funkcjonariuszy policji, którzy musieli się tam dostać oczywiście statkiem. Zanim jednak Duńczycy dopłynęli do brzegu, to mieszkańcy zdążyli zablokować port beczkami, a także łodzią, która rzekomo była wypełniona materiałami wybuchowymi. Czy rzeczywiście tak było, tego się nie dowiemyłódka nie wybuchła, a cała sytuacja ostatecznie została zażegnana przy pomocy politycznych negocjacji.

14. Wyspy Owcze mają zaskakująco bogatą tradycję literacką. Tym bardziej może być to zadziwiające, jeśli zważymy na fakt, że pisany język farerski został utworzony praktycznie przez jednego filologa o imieniu V.U. Hammershaimb pod koniec XIX wieku. Warto jednak zaznaczyć, że duża część farerskich pisarzy w swoich dziełach używała języka duńskiego. Jedną z takich osób, która tworzyła właśnie w języku duńskim, był William Heinesen, który parokrotnie odmówił przyznania mu Nagrody Nobla, gdyż uważał, że byłoby to niesprawiedliwością dla języka farerskiego.

15. Nie gorzej miewa się na Wyspach Owczych malarstwo i grafika – wręcz zdaje się ona miewać wybornie. Przejawia się to zwłaszcza w uwielbieniu do znaczków pocztowych wśród Farerczyków – ów znaczki zawierają bardzo często specjalnie utworzone pod nie grafiki, a także obrazy czy rysunki największych farerskich artystów. Oto imiona i nazwiska niektórych malarzy i grafików z Wysp Owczych: Jákup Pauli Gregoriussen, Ingálvur av Reyni, Bárður Jákupsson, Frida Zachariassen, Aggi Ásgerð Ásgeirsdóttir, Edward Fuglø czy Rannvá Kunoy.

Ingálvur av Reyni:

Bárður Jákupsson:

Jákup Pauli Gregoriussen:

Frida Zachariassen:

Aggi Ásgerð Ásgeirsdóttir:

Edward Fuglø:

Rannvá Kunoy:

16. A na koniec pokażmy Małgorzatę II, byłą królową Danii, w tradycyjnym farerskim stroju:

Zapraszamy serdecznie na kursy języka duńskiego i na mesterowe media społecznościowe!

Dzięki za przeczytanie tego wpisu!😊

Kategorie wpisów