Podawanie dat po szwedzku

Hej! Z dzisiejszego posta dowiecie się, jak wygląda podawanie dat po szwedzku – temat przydatny w rozmaitych codziennych sytuacjach.

1. Podawanie dat po szwedzku – sposób numer 1:

Po pierwsze potrzebujemy liczebników porządkowych. Datę tworzymy według schematu:

den + liczebnik porządkowy + miesiąc + ew. rok,

np. 8. września – den åttonde september, 6. sierpnia – den sjätte juni itp.

2. Podawanie dat po szwedzku – sposób numer 2:

Jest jeszcze drugi sposób – zamiast nazwy miesiąca możemy użyć liczebnika porządkowego określającego który z kolei to miesiąc roku, a więc powyższe daty możemy zapisać również jako den åttonde i nionde (ósmy w dziewiątym miesiącu roku) oraz den sjätte i sjätte (szósty w szóstym miesiącu roku).

3. Podawanie dat po szwedzku – jak zapisywać lata?

Do kompletu przyda się jeszcze tylko wiedza o tym, jak zapisywać lata – tutaj mamy podział na:

  • lata do 1999 roku – można powiedzieć, że dzielimy je na dwie dwucyfrowe liczby i najpierw piszemy liczbę setek, a następnie resztę, a więc np. 1999 to nittonhundranittionio, 1524 to femtonhundratjugofyra itp.
  • lata po 2000 roku zapisujemy już najczęściej jako tvåtusen + reszta liczby – a więc rok 2005 to tvåtusenfem, 2010 to tvåtusentio itp.

To już w zasadzie wszystkie informacje, jakich potrzebujecie, żeby podawać daty po szwedzku! Dzisiaj (jeśli czytacie to w dniu wstawienia posta) mamy więc den åttonde oktober tvåtusentjugoett (albo ewentualnie den åttonde i tionde tvåtusentjugoett).

A po więcej językowych ciekawostek tradycyjnie zapraszam na grupę Nauka szwedzkiego na Facebooku.

Polecane wpisy

Kategorie wpisów