Porównanie języków skandynawskich

Jeśli chcesz podnieść swoje kompetencje zawodowe albo znaleźć zatrudnienie za granicą, weź pod uwagę języki skandynawskie. Porównanie norweskiego, duńskiego i szwedzkiego jasno pokazuje, że wszystkie są stosunkowo łatwe do opanowania, a do tego pożądane na rynku pracy. Nauka języków skandynawskich to doskonały sposób, by zwiększyć swoje szanse podczas rekrutacji, a także poznać zupełnie inną, ciekawą kulturę. Warto jednak pamiętać, że choć norweski, szwedzki i duński nie mają skomplikowanej gramatyki, ich opanowanie nie jest pozbawione wyzwań. Który język skandynawski ma najwięcej dialektów? Czy wymowa duńskiego naprawdę jest taka trudna? Wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Jak powstały języki skandynawskie?

Jeszcze kilkaset lat temu, między VIII i IX wiekiem, mieszkańcy Skandynawii posługiwali się jednym językiem – staronordyjskim, który ma swoje korzenie w języku pranordyjskim. Wszystko zmieniło się w późnym średniowieczu, gdy rozwinęły się dwie odrębne grupy dialektów – zachodnia i wschodnia. Pierwsza z nich stanowiła podstawę dla języka norweskiego, islandzkiego i farerskiego, druga natomiast zapoczątkowała język szwedzki i duński.

Języki skandynawskie, które znamy obecnie, różnią się między sobą pod wieloma względami, jednak wszystkie trzy spełniają kryteria wzajemnej zrozumiałości. Oznacza to, że Duńczyk jest w stanie bez problemu dogadać się z Norwegiem, a Norweg ze Szwedem – duński i norweski są niemal identyczne w piśmie, a norweski i szwedzki w mowie.

Norweski, czyli dwie odmiany języka pisanego i nieskończona liczba dialektów

Język norweski to tak naprawdę dwa języki, a konkretnie dwie różne odmiany standardu piśmienniczego: bokmål oraz nynorsk. Nie musisz się jednak martwić – zdecydowana większość Norwegów posługuje się pierwszym wariantem, a kiedy go opanujesz, bez problemu zrozumiesz też drugi.

Jeśli interesuje Cię nauka języka norweskiego, musisz też przygotować się na mnogość dialektów. W Norwegii nie ma jednego, ujednoliconego standardu wymowy, a mieszkańcy Oslo brzmią zupełnie inaczej niż Norwegowie ze Stavanger czy Tromsø. O ilu dialektach mówimy? Szacuje się, że jest ich ponad 400, ale w praktyce może ich być więcej.

Jest jednak dobra wiadomość! Norweski ma prostą gramatykę, którą można szybko opanować. Jest też uniwersalny – znając norweski, zrozumiesz zarówno Duńczyka, jak i Szweda.

Czym charakteryzuje się język szwedzki?

Język szwedzki ma tylko jedną odmianę, a liczba dialektów w tym północnym kraju jest niższa niż w Norwegii. To jednak nie koniec jego zalet. Szwedzki jest stosunkowo łatwy w wymowie i nie ma skomplikowanej gramatyki. Jest językiem urzędowym nie tylko w Szwecji, ale również Finlandii, więc możesz się nim posługiwać w dwóch różnych krajach.

Czy jest równie uniwersalny co norweski? Szwedzi bez problemu dogadują się ze swoimi zachodnimi sąsiadami. Komunikacja z Duńczykami nie jest już tak swobodna, ale wciąż możliwa. Nauka języka szwedzkiego ma więc naprawdę dużo plusów i jest opłacalna – zwłaszcza jeśli chcesz wyjechać do pracy za granicę. Albo przeczytać trylogię „Millenium” w oryginale!

Język duński i jego słynna wymowa

Nauka języka duńskiego to wybór dla osób, które lubią wyzwania. Różnice między pisownią a wymową w tym skandynawskim kraju są naprawdę duże. W związku z tym osiągnięcie pełnej płynności językowej może być czasochłonne. Jeśli jednak podoba Ci się duńska wymowa, warto podjąć wyzwanie. Dania to piękny kraj, który oferuje szerokie możliwości zawodowe i edukacyjne.

Język duński jest bardzo podobny do norweskiego pod względem zapisu. Kiedy go opanujesz, bez problemu przeczytasz norweską gazetę czy książkę. Czy znając duński, od razu dogadasz się z Norwegiem? Taki poziom znajomości języka wymaga czasu i praktyki, ale jest jak najbardziej osiągalny.

Porównanie języków skandynawskich

Pod wieloma względami języki skandynawskie są do siebie bardzo podobne. Najlepszym dowodem tego stwierdzenia jest fakt, że mieszkańcy północnej Europy są w stanie wzajemnie się zrozumieć. Nie da się jednak nie zauważyć pewnych różnic, które są bardzo istotne, zwłaszcza jeśli planujesz rozpocząć naukę któregoś z nich.

Który język skandynawski jest najmniej skomplikowany? Ze względu na wymowę od razu należy wykluczyć duński. Szwedzki i norweski są dużo łatwiejsze do nauki, jednak w obu przypadkach trzeba liczyć się z dialektami. Jeśli chodzi o gramatykę, wszystkie trzy języki są na podobnym poziomie. Podczas wyboru, którego języka skandynawskiego się uczyć, najlepiej więc kierować się własnymi preferencjami.

Szwedzki, duński i norweski – podsumowanie

Jeśli chodzi o języki skandynawskie, ich porównanie jest stosunkowo proste. Wynika to z faktu, że mają wspólne korzenia, są do siebie bardzo podobne, a różnice między nimi są łatwe do zauważenia. Nauka języka norweskiego, szwedzkiego i duńskiego jest pod pewnymi względami wymagająca, ale nie powinna sprawić Ci większych trudności – w przeciwieństwie na przykład do nauki fińskiego, który jest dużo trudniejszy.

Kategorie wpisów